Konkurencja iPada się wykrusza

04-05-2010, 08:59

Nie będzie dotykowych komputerów HP Slate i MS Courier - donoszą różne źródła zbliżone do Microsoftu i HP. Oznacza to, że iPad będzie miał mniejszą konkurencję, niż się spodziewano. Powodem prawdopodobnie jest Windows 7, który na urządzeniach dotykowych może nigdy nie odnieść sukcesu.

Apple nie była jedyną firmą, która miała wejść na rynek z urządzeniem dotykowym. W styczniu na targach CES 2010 Steve Ballmer zaprezentował urządzenia Slate PC od HP. Miały to być komputery dotykowe bazujące na Windows 7. Jeszcze na początku tego miesiąca została rozpoczęta promocja Slate. Ujawniono, że urządzenie ma mieć m.in. szybki procesor, wyjście HDMI, czytnik kart SD/SDHC/SDXC i inne cechy dające przewagę nad iPadem.

>>> Zobacz: Czym HP Slate zaatakuje iPada? (wideo)

Spodziewano się, że w przyszłości Slate będzie konkurował z iPadem. Na horyzoncie widniał jeszcze inny ciekawy rywal - Microsoft Courier. To urządzenie dotykowe z dwoma ekranami zamykanymi jak książka miało stanowić coś w rodzaju osobistego dziennika. Courier wzbudzał szczególnie duże emocje ze względu na oryginalne rozwiązania.

>>> Zobacz: Microsoft Courier: dwa ekrany wygrają z iPadem? (wideo)

29 kwietnia Gizmodo poinformował o zakończeniu projektu Courier. Najpierw informację tę podały serwisowi jego własne źródła, potem potwierdził ją oficjalnie przedstawiciel Microsoftu Frank Shaw. Dodał on, że Courier był jednym z wielu eksperymentów firmy z Redmond odnoszącym się do naturalnego interfejsu (źródło: Joel Johnson, Microsoft Cancels Innovative Courier Tablet Project).

Śmierć Couriera rozczarowała wiele osób, bo urządzenie naprawdę robiło wrażenie. Dwa ekrany pozwalały na wygodną pracę ze względu na dużą i naturalnie podzieloną powierzchnię roboczą. Wielu internautom podobało się połączenie piórka i zwykłego dotyku.

Potem okazało się, że los Couriera może podzielić Slate. Taką informację podaje TechCrunch, powołując się na własne źródła zbliżone do sprawy (zob. Michael Arrington, Hewlett-Packard To Kill Windows 7 Tablet Project). Oficjalnie HP nie ogłosiła zakończenia prac nad Slate. 

Business Insider dowiedział się od przedstawiciela HP Todda Bradleya, że firma obecnie nie ma zamiaru ogłaszać terminów dotyczących Slate, a bardziej szczegółowe wyjaśnienia dotyczące projektu przedstawi po sfinalizowaniu przejęcia Palm. Oznacza to, że przynajmniej przez kilka miesięcy Apple nie musi obawiać się o konkurencję ze strony HP (zob. Jay Yarow, Apple Doesn't Have To Worry About The HP Slate Anymore). 

Koniec Slate nie jest więc całkiem pewny, ale według wielu analityków jest uzasadniony. Niedawno HP ogłosił przejęcie firmy Palm, co oznacza także kontrolę nad innowacyjnym systemem WebOS. HP może chcieć skorzystać z jego potencjału i w związku z tym może być mniej zainteresowany urządzeniem z Windows 7.

>>> Czytaj: HP przejmuje Palma za 1,2 mld dolarów

Po tym jak iPad trafił do sklepów, wiele osób zrozumiało, że serca konsumentów prędzej podbije przerośnięty smartfon niż odchudzony komputer PC. Być może właśnie to spowodowało koniec prac nad Slate i Courierem. Coraz więcej mówi się o tym, że z iPadem będą mogły konkurować tablety bazujące na Androidzie. Takie urządzenie może dostarczyć Google. Pojawiają się nawet plotki o tym, że HP dostarczy urządzenie dotykowe z Androidem. Coraz więcej osób zdaje się nie wierzyć w to, że flagowy produkt Microsoftu przejdzie w nowy segment urządzeń mobilnych.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031