Koniec z plagiatami prac dyplomowych?

30-05-2011, 02:35

Uczelnie w ciągu 2 godzin będą mogły sprawdzić, czy np. złożona praca dyplomowa nie jest plagiatem. Ministerstwo wybrało i zakupiło system antyplagiatowy dla polskich uczelni wyższych, który ma w ten sposób podnieść jakość nauki i dydaktyki w Polsce.

Internetowy system antyplagiatowy to program, który bada, czy w badanej pracy nie doszło do wykorzystania innych tekstów z naruszeniem praw autorskich. Raport prawdopodobieństwa określa procentowo, jaka część pracy jest identyczna z fragmentami tekstów znajdujących się w bazach danych zgromadzonych w systemie i zasobach internetu. Zawiera także źródło wykrytych nieuprawnionych zapożyczeń oraz tekst dokumentu z zaznaczeniem fragmentów zakwalifikowanych jako identyczne.

Sonda
Czy kiedykolwiek wykorzystałeś treści zaczerpnięte z internetu w swoich pracach?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Z rozwiązania opracowanego i stosowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będzie korzystać Państwowa Komisja Akredytacyjna (PKA), która m.in. ocenia poziom prowadzonych kierunków studiów w uczelniach publicznych i niepublicznych.

PKA uzyska dostęp do trzech programów informatycznych wykrywających i identyfikujących naruszenie praw autorskich. Z nowego systemu korzystać będzie także działający przy MNiSW Zespół ds. Dobrych Praktyk Akademickich.

>> Czytaj też: Granica między inspiracją a plagiatem

Od nowego roku akademickiego PKA będzie podczas akredytacji sprawdzać prace dyplomowe z użyciem systemu. Zweryfikuje, czy dana uczelnia ma odpowiednie i wystarczające systemy zabezpieczające i monitorujące jakość i rzetelność prac dyplomowych.

Ministerstwo nie wyklucza zakupu dodatkowych komponentów systemu i zwiększenia liczby użytkowników. System będzie modyfikowany w miarę zapotrzebowania PKA i rozwoju systemów antyplagiatowych w Polsce.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031