Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Koniec francuskiego Minitela - wciąż żywego poprzednika internetu

26-07-2011, 12:42

Minitel to system jeszcze z lat 80. ubiegłego wieku. Jego użytkownicy za pomocą specjalnych terminali mogli czytać wiadomości, rezerwować bilety i mieli dostęp do rachunków bankowych. France Telecom zamknie Minitela w czerwcu 2012.

Śmierć Minitela ma nastąpić 30 czerwca 2012 r. Informacje na ten temat podają m.in. francuska agencja AFP oraz Wall Street Journal. Nie jest to może wydarzenie bardzo istotne dla rozwoju nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, ale warto odnotować koniec rozwiązania, które jest uznawane za najbardziej udanego prekursora internetu.

Minitel wystartował w roku 1982. Był dostępny na terenie Francji. Do korzystania z systemu potrzebny był specjalny terminal składający się klawiatury, modemu i monitora (przykładowy terminal na zdjęciu obok). Monitory były monochromatyczne i wyświetlały tylko informacje tekstowe.

Minitel - terminal użytkownika
fot. Deep silence (lic. CC) - Minitel - terminal użytkownika

>>> Czytaj: Kasetowe walkmany idą na emeryturę

France Telecom udostępniał terminale bezpłatnie, ale trzeba było płacić za połączenia. Taki model biznesowy przyczynił się do znacznego upowszechnienia systemu. W latach 90. był on tak popularny, że obawiano się, iż może powstrzymać rozwój internetu we Francji. Jeszcze na początku XXI wieku Minitel miał 9 mln użytkowników. Dziś działa ok. 1 milion terminali i system wciąż generuje przychody(!).

Minitel szybko udostępnił takie e-usługi, jak zakupy, rezerwacja biletów kolejowych, informacje o notowaniach akcji giełdowych, książka telefoniczna, skrzynka pocztowa i czat. Z czasem pojawiły się także usługi e-bankowości oraz inne usługi komercyjne. Z tego powodu we Francji dość wcześnie rozwinął się e-biznes, a obywatele tego kraju mogli dość szybko zapoznać się z zaletami komunikacji elektronicznej. Zapewne miało to znaczenie dla późniejszego rozwoju internetu w tym kraju.

W porównaniu z dzisiejszym internetem Minitel wydaje się bardzo ubogi w funkcje, ale jego ograniczenia wiązały się także z zaletami - korzystanie z systemu było łatwe, posiadał on niezłą wyszukiwarkę, a potrzebne rzeczy szybko pojawiały się na monitorze. Z perspektywy czasu Minitel wydaje się również bezpieczniejszy niż internet, a jego mocną stroną były dobrze zdefiniowane standardy.  

Z systemami podobnymi do Minitela eksperymentowano w innych krajach, m.in. w Belgii, Niemczech, USA, Włoszech i Szwecji. Nie udało się jednak powtórzyć sukcesu francuskiego, bo pojawiło się rozwiązanie globalne - internet.

Czy France Telecom musi zamykać Minitela? Niby nie, ale ten system umarłby śmiercią naturalną prędzej czy później. Dziś wiele osób ciepło wypowiada się o Minitelu, wspomnienia są ciągle żywe, ale tego starego systemu nie da się dopasować do współczesnych wymagań. Można natomiast filozoficznie spytać się o to, czy za jakiś czas internet nie okaże się tylko udanym prekursorem nieznanego nam jeszcze rozwiązania.

>>> Czytaj: Możliwe we Francji - rząd jako cenzor internetu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: WSJ, Le Figaro



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag wspomnieniatag Miniteltag historiatag Francja