Konfederacja targowicka – czym była?

31-03-2019, 10:59

Konfederacja targowicka, nazywana również spiskiem magnackim oraz symbolem zdrady narodowej, została zawiązana 27 kwietnia 1792 roku w Petersburgu jako wynik sprzeciwu wobec postanowień podjętych na Sejmie Czteroletnim. Nazwa przedsięwzięcia pochodzi od miasteczka Targowica na Ukrainie, w którym ostatecznie podpisano akt konfederacyjny. Miało to miejsce w nocy z 18 na 19 maja 1972 roku. Głównym założeniem spisku było obalenie Konstytucji 3 maja. Konfederacja targowicka została ostatecznie rozwiązana podczas sejmu w Grodnie 15 września 1793 roku.

targowica

Przyczyny konfederacji targowickiej

Targowica została zainaugurowana przez magnaterię, która w ten sposób wyraziła swoje niezadowolenie w związku z postanowieniami Konstytucji 3 maja. Chodziło przede wszystkim o obalenie dokumentu oraz przeforsowanie idei dotyczącej podziału Rzeczypospolitej na samodzielne prowincje. Inicjatywa ta spotkała się z dużym poparciem większości szlachty i finalnie przyczyniła się do rozpoczęcia polsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego (konfederaci działali pod patronatem carycy Katarzyny II) nazywanego później „wojną o Konstytucję 3 maja”. W konsekwencji doszło do II rozbioru Polski.

Skutki targowicy

Głównym założeniem konfederacji targowickiej było obalenie wszystkich postanowień Sejmu Czteroletniego dotyczących wojska. Doprowadzono również do zerwania stosunków dyplomatycznych z Francją. W rezultacie zbrojnej napaści Rosji na Polskę doszło do wprowadzenia terroru, prześladowań oraz konfiskaty majątków zwolenników Konstytucji 3 maja. Skutkiem wielomiesięcznej obecności ponad 100-tysięcznej armii rosyjskiej na terenach Polski było zrujnowanie kraju i dodatkowe osłabienie jego suwerenności, jak również szans na odzyskanie niepodległości.

Zakończenie targowicy

Uczestników i zagorzałych zwolenników konfederacji targowickiej spotkały represje i samosądy, do których dochodziło w czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku. Śmierć ponieśli wówczas słynni magnaci, w tym Szymon Kossakowski, Ignacy Massalski i Józef Kossakowski. Przywódcy targowicy – Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski oraz Szczęsny Potocki zbiegli z kraju i uniknęli kary, ich majątki zostały jednak skonfiskowane, a działalność potępiona i okryta hańbą.

Targowica została zastąpiona konfederacją grodzieńską. Jej głównym celem było uchwalenie nowego dokumentu, który regulowałby postanowienia dotyczące wiecznej przyjaźni polsko-rosyjskiej.


Następny artykuł » zamknij

1% podatku - jak to działa?

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag targowicatag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. peshkovRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Serwisy specjalne: