Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Konfederacja targowicka – czym była?

31-03-2019, 10:59

Konfederacja targowicka, nazywana również spiskiem magnackim oraz symbolem zdrady narodowej, została zawiązana 27 kwietnia 1792 roku w Petersburgu jako wynik sprzeciwu wobec postanowień podjętych na Sejmie Czteroletnim. Nazwa przedsięwzięcia pochodzi od miasteczka Targowica na Ukrainie, w którym ostatecznie podpisano akt konfederacyjny. Miało to miejsce w nocy z 18 na 19 maja 1972 roku. Głównym założeniem spisku było obalenie Konstytucji 3 maja. Konfederacja targowicka została ostatecznie rozwiązana podczas sejmu w Grodnie 15 września 1793 roku.

targowica

Przyczyny konfederacji targowickiej

Targowica została zainaugurowana przez magnaterię, która w ten sposób wyraziła swoje niezadowolenie w związku z postanowieniami Konstytucji 3 maja. Chodziło przede wszystkim o obalenie dokumentu oraz przeforsowanie idei dotyczącej podziału Rzeczypospolitej na samodzielne prowincje. Inicjatywa ta spotkała się z dużym poparciem większości szlachty i finalnie przyczyniła się do rozpoczęcia polsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego (konfederaci działali pod patronatem carycy Katarzyny II) nazywanego później „wojną o Konstytucję 3 maja”. W konsekwencji doszło do II rozbioru Polski.

Skutki targowicy

Głównym założeniem konfederacji targowickiej było obalenie wszystkich postanowień Sejmu Czteroletniego dotyczących wojska. Doprowadzono również do zerwania stosunków dyplomatycznych z Francją. W rezultacie zbrojnej napaści Rosji na Polskę doszło do wprowadzenia terroru, prześladowań oraz konfiskaty majątków zwolenników Konstytucji 3 maja. Skutkiem wielomiesięcznej obecności ponad 100-tysięcznej armii rosyjskiej na terenach Polski było zrujnowanie kraju i dodatkowe osłabienie jego suwerenności, jak również szans na odzyskanie niepodległości.

Zakończenie targowicy

Uczestników i zagorzałych zwolenników konfederacji targowickiej spotkały represje i samosądy, do których dochodziło w czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku. Śmierć ponieśli wówczas słynni magnaci, w tym Szymon Kossakowski, Ignacy Massalski i Józef Kossakowski. Przywódcy targowicy – Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski oraz Szczęsny Potocki zbiegli z kraju i uniknęli kary, ich majątki zostały jednak skonfiskowane, a działalność potępiona i okryta hańbą.

Targowica została zastąpiona konfederacją grodzieńską. Jej głównym celem było uchwalenie nowego dokumentu, który regulowałby postanowienia dotyczące wiecznej przyjaźni polsko-rosyjskiej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

1% podatku - jak to działa?





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik





Tematy pokrewne:  

tag targowicatag komunikat firmy