Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komu bardziej ufają Polacy? Samorządowcom czy posłom i senatorom?

26-06-2018, 18:45

Zdecydowana większość dorosłych Polaków (79%) bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym (21%). Dodatkowo ponad połowa osób (61%) biorących udział w badaniu dotyczącym administracji centralnej i samorządowej chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie. Co jeszcze mówią nam wyniki tego badania?

Wyniki badania panelu badawczego Ariadna wskazują, że samorządowcom bardziej ufa aż 79% badanych Polaków, zaś posłom i senatorom - zaledwie 21%. Stosunkowo większe zaufanie do samorządowców cechuje sympatyków Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej razem (84%) niż Prawa i Sprawiedliwości (59%). Co ciekawe, samorządowcy wzbudzają większe zaufanie u osób, które nie zamierzają głosować w najbliższych wyborach samorządowych (84%) niż wśród osób, które planują głosować (76%).

Ponad połowa badanych (61%) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w regionie ich zamieszkania. Prawie co trzeci Polak (29%) nie ma potrzeby wpływu na sprawy lokalne, natomiast 10% uważa, że ich wpływ jest wystarczający. Nieco częściej większego wpływu na swój region zamieszkania domagają się wyborcy PiS (69%) niż PO i Nowoczesnej (64%). Zauważalny jest też dość duży odsetek osób (prawie połowa - 47%), które chciałyby mieć większy wpływ na swój region, a które jednak nie planują udziału w wyborach samorządowych.

Udział w najbliższych wyborach samorządowych deklaruje 64% badanych. Częściej chęć głosowania deklaruje elektorat PiS (89%) niż PO i Nowoczesnej (77%). Największy odsetek osób planujących udział w najbliższych wyborach samorządowych należy do grupy wiekowej 55 lat i więcej (71%) oraz 45-54 lata (70%), a najmniejszy wśród wyborców w wieku 35-44 lata (52%) oraz najmłodszych w wieku 18-24 lata (54%).

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 15-18 czerwca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1070). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Źródło: ciekaweliczby.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *