Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komputery noszone jak ubranie? Google i Apple o tym myślą...

20-12-2011, 10:30

Komputer noszony na nadgarstku, a może zainstalowany w okularach? Kojarzy się to z filmami science fiction, ale na rynku urządzeń przenośnych ciągle trwa walka o zainteresowanie klientów. Kolejny sztandarowy gadżet Apple może być zakładany na nadgarstek, a urządzenia z Androidem mogą wykorzystywać przezroczyste wyświetlacze.

W październiku Nick Bilton z New York Timesa ujawnił nieco informacji o Google X - tajnych laboratoriach firmy Google, w których realizowane są najbardziej futurystyczne projekty. Jeden z tych projektów firma ma niebawem ujawnić. Wszyscy spodziewają się automatycznego samochodu, ale może nie chodzi o to? Może Google chce nam pokazać nowy rodzaj urządzenia, które da się nosić jak ubranie?

Do takiego wniosku można dojść, czytając kolejny tekst Nicka Biltona pt. Disruptions: Wearing Your Computer on Your Sleeve. Pisze on o tym, że firmy Apple i Google pracują już nad urządzeniami komputerowymi, które staną się elementem naszego ubioru. To nie jest zły pomysł. Smartfony, komórki i odtwarzacze nierzadko zabieramy ze sobą wszędzie, więc czemu nie ułatwić sobie noszenia ich?

Czytaj: Niebawem poznamy tajny projekt Google X?

Z informacji Biltona wynika, że Apple może pracować nad urządzeniem noszonym na nadgarstku, które może się komunikować z innymi urządzeniami użytkownika. Inny pomysł to zakrzywiony iPod zakładany na nadgarstek, z którym można się komunikować przy pomocy Siri. Prototypy są już podobno testowane przez wybranych pracowników Apple (zapewne przed premierą ci pracownicy zaczną je gubić).

Bilton nie jest jedynym dziennikarzem, który słyszał plotki o urządzeniach do noszenia. Seth Weintraub z serwisu 9to5Google twierdzi, iż jedno z jego źródeł wie o prototypie urządzenia przypominającym okulary w grubej oprawie. Na tym urządzeniu znajduje się kilka przycisków. Możliwe, że wykorzystuje ono przezroczysty ekran LED lub AMOLED. Co szczególnie ciekawe, nie jest to urządzenie peryferyjne dla smartfona z Androidem, ale samodzielne urządzenie komunikujące się z chmurą Google (zob. 9to5Google, Google X’s wearable technology isn’t an iPod Nano, but rather a heads up display (glasses)).

W przeszłości słyszeliśmy o wielu nowinkach, które mogą uczynić urządzenia przenośne bardziej zdatnymi do noszenia jako element ubrania. Nokia pokazała elastyczny telefon, po czym podobne urządzenia zaprezentował Samsung. Koreański producent pokazywał też przezroczysty ekran.

Jeśli sięgniemy po pomysły niektórych naukowców, robi się jeszcze ciekawiej. W roku 2007 naukowcy z australijskiej agencji CSIRO otrzymali dotację na badania nad kurtką, która może wytwarzać energię (np. na potrzeby urządzeń przenośnych). Na barkach umieszczono generatory energii wykorzystujące materiały piezoelektryczne. W czasie rozciągania i ściskania tkaniny mogą one wytwarzać prąd, który następnie magazynowany jest w akumulatorze umieszczonym na brzuchu.

Można mieć skojarzenia z filmem Terminator, ale trafniejsze byłoby odwołanie się do Wojny Światów Herberta George'a Wellsa. W książce Marsjanie byli opisani jako istoty całkowicie zżyte ze swoimi maszynami, które zakładały te maszyny niczym ubrania na różne okazje. Coś w tym jest, że coraz bliżej nam do Marsjan z książki Wellsa.

W obrazku, który jest widoczny obok tego newsa na stronie głównej, wykorzystano zdjęcie rękawiczek do nauki gry na instrumentach klawiszowych.

Czytaj: Smartfony Samsunga z elastycznymi ekranami już w następnym roku (wideo)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: NYT, 9to5Google



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING