Komputerowy wirus zaatakował system karetek

15-11-2011, 10:19

System informatyczny zarządzający karetkami w Nowej Zelandii odmówił posłuszeństwa po ataku cyfrowego wirusa.

Szacuje się, że ponad 90% karetek w Nowej Zelandii zarządzanych było właśnie dzięki systemowi, który nie przetrwał ataku wirusa. Zmusiło to do tymczasowego powrotu do starszych metod, które pozwalają na sprawne zarządzanie ambulansami.

Czytaj także: Amerykańscy wojskowi zadzwonią do domu z Gmaila za darmo

- Oprogramowanie antywirusowe chroniło system, jednak wirusowi udało się wpłynąć na działanie niektórych jego elementów, głównie związanych z przywoływaniem oraz komunikacją radiową - poinformował Alan Goudge z nowozelandzkich służb ratowniczych. - Gdy tylko wykryto problem, natychmiast uruchomiono system awaryjny, a ruchem zarządzano przez pewien czas, wykorzystując starsze metody.

Nie ujawniono żadnych szczegółowych informacji na temat tego, jakie dokładnie oprogramowanie było przyczyną utrudnień. Nie wiadomo również, w jaki sposób wirus dostał się do systemów zarządzających ambulansami. Według firmy Sophos złośliwe oprogramowanie prawdopodobnie nie było przygotowywane specjalnie pod kątem tego typu placówki.

Niedawno nieznany wirus zaatakował również amerykański system zarządzania bezzałogowymi samolotami wojskowymi. Oprogramowanie zapisywało wszystkie naciskane przez operatorów dronów klawisze. Według nieoficjalnych ustaleń wirus z modułem keyloggera rozprzestrzeniał się dzięki przenośnym dyskom, używanym przez pilotów m.in. podczas aktualizacji map oraz informacji dotyczących lotów.

Czytaj także: Anonymous upubliczniają 90 tys. adresów e-mail wojskowych


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031