Komisja Europejska chce większych środków na Galileo

20-09-2007, 09:30

Komisja Europejska zaproponowała zmianę sposobu finansowania europejskich programów radionawigacji satelitarnej (Egnos i Galileo). Wniosek Komisji przewiduje całkowite przejęcie finansowania fazy rozwoju Galileo przez budżet Wspólnoty, aby zapewnić jego kontynuację.

Projekt Galileo ma doprowadzić do stworzenia europejskiego systemu konkurencyjnego dla amerykańskiego GPS. W przeciwieństwie do GPS, projekt europejski ma być kontrolowany przez instytucje cywilne. Będąc systemem uzupełniającym w stosunku do obecnych systemów, Galileo ma zwiększyć wiarygodność i dostępność usług nawigacyjnych i lokalizacyjnych na całym świecie.

Niestety przeszkodą w realizacji projektu okazało się niepowodzenie negocjacji w sprawie umowy koncesyjnej dotyczącej rozwoju i komercyjnego zastosowania Galileo. KE uznała więc, że zmiana sposobu finansowania może mieć kluczowe znaczenie dla jego rozwoju.

Zaproponowane rozporządzenie przewiduje całkowite przejęcie finansowania fazy rozwoju Galileo przez budżet Wspólnoty Europejskiej. Wysokość środków budżetowych koniecznych do sfinansowania programów Egnos i Galileo ustalono na 3,4 mld EUR na lata 2007-2013.

Jak donosi agencja Associated Press, KE chciałaby przeznaczyć na Galileo dodatkowe 2,4 mld euro. Większość tej sumy (2,2 mld) pochodziłaby z niewykorzystanych środków na rozwój rolnictwa.

Komunikat Komisji, któremu towarzyszy szczegółowy dokument roboczy, stanowi odpowiedź na pytania zadane przez Radę i Parlament Europejski. Przedstawiono w nim główne elementy programów Galileo i Egnos, w tym między innymi koszty infrastruktury, ryzyko związane z realizacją programów i zarządzaniem nimi. Komisja wezwała państwa członkowskie i Parlament do wsparcia jej propozycji politycznie, finansowo i w zakresie zarządzania programem.

Źródło: KE, AP
Tematy pokrewne:  

tag GALILEO
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31