Kolejne oszustwo z Gadu-Gadu w tle

12-03-2009, 15:22

W sieci pojawił się "nowy program, który sprawi, że nie będziesz musiał czytać wiadomości na GG, bo twój komunikator będzie ci je czytał na głos". Takim sloganem wyłudzacze zachęcają internautów do ściągnięcia pliku, za który trzeba zapłacić SMS-em. Komentarza w tej sprawie udzielił Dziennikowi Internautow rzecznik prasowy GG Network S.A., producenta Gadu-Gadu.

Gadające GG - strona główna
fot. DI - Gadające GG - strona główna
Na początku stycznia informowaliśmy o stronie umożliwiającej pobranie oryginalnych emotikonek i programu PowerGG, oczywiście za opłatą. Miesiąc temu użytkownicy komunikatora zaczęli dostawać wiadomości zachęcające do przetestowania GaduTools - aplikacja udostępniana jest za darmo na stronie autora, oszuści namawiali jednak do wysyłania SMS-ów Premium. Jak powiadomił jeden z Czytelników Dziennika Internautów, osoby korzystające z Gadu-Gadu kolejny raz znaleźli się na celowniku internetowych wyłudzaczy.

Pod adresem www.nowegada9.pl funkcjonuje strona, która - nawiązując wyraźnie do oryginału - promuje Gadające Gadu-Gadu. "Możesz prowadzić rozmowę na GG nie patrząc na monitor. Jest to dobre rozwiązanie dla osób mających problem ze wzrokiem"- czytamy na stronie głównej.

Gadające GG - zachęta do wysłania Premium SMS-a
fot. DI - Gadające GG - zachęta do wysłania Premium SMS-a
Klikając w umieszczony niżej przycisk z napisem POBIERZ, przenosimy się na podstronę, która informuje, że aby ściągnąć program, trzeba wpisać kod. Otrzymuje się go oczywiście po wysłaniu SMS-a Premium pod numer 91999. Uważni Czytelnicy DI mogą pamiętać, że tym samym numerem posługiwał się autor strony zachęcającej do pobrania "wysokiej jakości animowanych ikonek" i PowerGG.

Również w tym przypadku cena SMS-a została podana drobnym drukiem u dołu strony, wynosi ona 23,18 zł brutto. Teoretycznie możemy też zapłacić kartą kredytową lub przelewem (koszt - 1,22 zł brutto). Próbując tego dokonać, dowiemy się jednak, że "zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią płatności kartą kredytową zostały chwilowo zawieszone".

Dziennikowi Internautów nie udało się skontaktować z obsługą serwisu pay-sms.pl, który oferuje wspomniane mikropłatności. Ustaliliśmy za to, że został on umieszczony na liście witryn mających związek z podejrzanymi działaniami. Testy Google wykazały, że w ciągu ostatnich 90 dni "witryna pay-sms.pl prawdopodobnie funkcjonowała jako witryna pośrednicząca w rozpowszechnianiu wirusów". Sprawdziliśmy - wizyta na www.nowegada9.pl nie powoduje pobrania i zainstalowania złośliwych aplikacji bez zgody użytkownika. Nie można tego samego powiedzieć o innych stronach obsługiwanych przez pay-sms.pl.

O skomentowanie praktyk stosowanych na stronie www.nowegada9.pl Dziennik Internautów poprosił Jarosława Rybusa, rzecznika prasowego GG Network S.A., producenta Gadu-Gadu. Otrzymaliśmy krótką, ale treściwą odpowiedź: "Strona ta nie jest nasza i w żaden sposób nikt z nami nic nie konsultował. Na stronie tej w sposób bezprawny wykorzystywana jest nasza marka i podejmiemy wszelkie działania prawne". Istnieje więc prawdopodobieństwo, że wzbudzająca wątpliwości witryna zostanie wkrótce zablokowana.


Źródło: DI24.pl
Tematy pokrewne:  

tag wyłudzeniatag Premium SMStag oszustwatag Gadu-Gadu
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy