Kogo nienawidzą polscy internauci? Przebadano 10 mln wpisów

Dziennik.pl 19-06-2011, 20:27

Polscy internauci agresywne wypowiedzi kierują najczęściej przeciwko Żydom, Rosjanom, Niemcom - wynika z "Raportu Mniejszości.pl" zaprezentowanego w piątek w Warszawie przez Fundację Wiedza Lokalna.

Prezes fundacji Marek Troszyński podczas konferencji "Język wrogości i mowa nienawiści w polskim internecie" poinformował, że do tej pory zbadano 10 mln wpisów na forach internetowych trzech największych portali: onet.pl, wp.pl i gazeta.pl. Podkreślił, że ok. 123 tys. wpisów zaklasyfikowano jako język wrogości lub mowa nienawiści. Badanie jest kontynuowane.

Troszyński wyjaśnił, że język wrogości to wypowiedzi zawierające negatywne nastawienie emocjonalne, natomiast mową nienawiści są wypowiedzi skrajnie negatywne emocjonalnie, w których nawołuje się do agresywnego działania.

Z "Raportu Mniejszości" wynika, że najwięcej wrogich wpisów w polskim internecie dotyczyło Żydów - 35,5 tys.; Rosjan - 21,6 tys.; Niemców - 21,5 tys.; gejów i lesbijek - 14,6 tys.; muzułmanów - 9,9 tys. Na kolejnych miejscach znaleźli się Romowie - prawie 4 tys. wpisów; Afrykańczycy - 3,7 tys.; Ślązacy - 3,5 tys.

Uczestnicy debaty zwracali m.in. uwagę na trudność w ściganiu tego rodzaju przestępstw popełnianych w internecie.

Więcej szczegółów w serwisie Dziennik.pl w artykule pt. Kogo nienawidzą polscy internauci? Przebadano 10 mln wpisów

PAP

dziennik.pl

 

 


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy