Klimatyzacja – jak wybrać najlepsze urządzenie?

09-02-2018, 06:44

Dostępne obecnie na rynku nowoczesne systemy klimatyzacji pozwalają kontrolować temperaturę w pomieszczeniach i utrzymywać ją na optymalnym poziomie. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia? Ile kosztuje domowa klimatyzacja?

klimatyzacja mat. partnera

Moc urządzenia – na co należy zwrócić uwagę?

Wybierając klimatyzator należy przede wszystkim dopasować rodzaj i parametry urządzenia do wielkości pomieszczenia oraz panujących w nim warunków, a także ilości urządzeń elektrycznych emitujących ciepło. Specjaliści, zajmujący się montowaniem systemów klimatyzacji szacują, że urządzenie o mocy 7 kW sprawdzi się w pomieszczeniach do 60-80 metrów kwadratowych. Eksperci podkreślają jednak, że pomieszczenia o zbliżonej powierzchni mogą mieć różne zapotrzebowanie na chłód, jeśli jedno z nich będzie usytuowane na poddaszu, a drugie na parterze. Na moc urządzenia wpływają również inne czynniki – np. powierzchnia okien, poziom nasłonecznienia pokoju, rodzaj zastosowanej izolacji termicznej (ścian i podłóg), a także ilość przebywających w nim osób. Szacuje się, że 1 osoba wydziela nawet do 200 W energii cieplej, a komputer – około 150 W, dlatego klimatyzatory zamontowane w pomieszczeniach biurowych będą musiały cechować się większą wydajnością, niż te stosowane w warunkach domowych.

 

Jakie rodzaje klimatyzatorów są dostępne na rynku?

Po wstępnym oszacowaniu potrzebnej mocy urządzenia, można przystąpić do wyboru konkretnego typu klimatyzatora. Bardzo popularne stały się przede wszystkim modele typu split, składające się z dwóch modułów, z których jeden jest umieszczony na zewnątrz budynku. Dostępne na rynku modele działają bardzo dyskretnie, mają możliwość odwilżania oraz grzania pomieszczeń. Wiele z nich posiada ponadto specjalny jonizator, który oczyszcza powietrze poprzez wytworzenie jonów ujemnych. Uwaga – klimatyzatory tego typu muszą być zamontowane przez specjalistę.

Na rynku dostępne są także klimatyzatory typu monoblock, które zyskują coraz większą popularność – są mobilne i można je w każdej chwili przenieść do innego pokoju. Urządzenia tego typu wyposażone są w przewód odprowadzający ciepłe powietrze do otworów wentylacyjnych.

Klimatyzatory możemy też podzielić na stacjonarne oraz przenośne – pierwszy typ charakteryzuje się większą mocą, jednak musi być przymocowany na stałe do ściany. Z kolei urządzenia mobilne mogą emitować wysoki poziom dźwięku, co nie sprzyja wypoczynkowi czy pracy.

 

Ile kosztuje klimatyzacja?

Najbardziej popularne urządzenia typu split o mocy ok. 2-3 kW kosztują do 2500 zł. Potrzebujesz sprzętu o większej mocy? Klimatyzatory powyżej 5 kW to wydatek rzędu nawet 4000 zł. Przy zakupie urządzenia wymagającego pomocy ze strony ekipy montażystów należy doliczyć koszt ok. 1500 zł. Osobom, które dysponują ograniczonym budżetem można zaproponować tańsze klimatyzatory dostępne w marketach i sklepach z materiałami budowlanymi.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat klimatyzacji? Już teraz wejdź na stronę https://vetall.de i sprawdź dostępną ofertę!


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. Chivas
RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
« Marzec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: