Kilkaset nowych wersji robaka Koobface

09-07-2009, 18:30

W ciągu zaledwie jednego miesiąca liczba modyfikacji robaka Koobface, atakującego serwisy społecznościowe, wzrosła z 324 (pod koniec maja) do niemal 1 000 (pod koniec czerwca).

Robak Koobface stał się znany niemal rok temu dzięki atakom na serwisy społecznościowe Facebook oraz MySpace. Szkodnik rozprzestrzenia się poprzez konta użytkowników i atakuje profile ich znajomych. Komentarze i wiadomości wysyłane przez robaka zawierają odnośnik do sfałszowanej strony w stylu YouTube, która zachęca potencjalne ofiary do pobrania „nowej wersji Flash Playera”. Oczywiście zamiast odtwarzacza na dysk ściągany jest szkodliwy program.

Od czasu wykrycia funkcjonalność Koobface’a została znacznie rozszerzona. Szkodnik atakuje teraz więcej serwisów społecznościowych - oprócz Facebooka i MySpace, także Hi5, Bebo, Tagged, Netlog oraz Twitter.

Ewolucja robaka Koobface
fot. Kaspersky Lab - Ewolucja robaka Koobface
- Nagły wzrost aktywności robaka Koobface w ubiegłym miesiącu sugeruje, że strategie wykorzystywane przez cyberprzestępców do infekowania użytkowników stają się bardziej skuteczne, gdy wykorzystują oni portale społecznościowe - wyjaśnia Stefan Tanase, analityk szkodliwych programów z Kaspersky Lab.

Jak zminimalizować ryzyko infekcji:

  • Z rozwagą otwieraj odnośniki pochodzące z podejrzanych wiadomości, nawet gdy nadawcą jest jeden z Twoich znajomych z Naszej-Klasy.
  • Używaj Internet Explorera w trybie chronionym lub przeglądarki Firefox z zainstalowaną wtyczką NoScript.
  • Dbaj o regularne uaktualnianie używanej aplikacji antywirusowej, aby uniknąć ataku nowych wersji szkodliwych programów.

Źródło: Kaspersky Lab
Tematy pokrewne:  

tag Twittertag robakitag MySpacetag Koobfacetag Kaspersky Labtag Facebook
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930