KIG: są korzystne propozycje zmian dla e-biznesu

21-01-2011, 13:23

Zmiany w ustawach o podpisie elektronicznym, podatku od towarów i usług oraz o ewidencji ludności i dowodach osobistych mają przybliżyć przedsiębiorców do biznesu internetowego. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej projekt będzie miał korzystny wpływ na polską gospodarkę.

Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie art. 781 § 1 i 2 do Kodeksu cywilnego, która jest powiązana ze zmianami w ustawie o podpisie elektronicznym. Zgodnie z treścią artykułu dla zachowania formy elektronicznej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci danych elektronicznych opatrzonych podpisem elektronicznym, który umożliwia identyfikację składającego oświadczenie oraz wykrycie każdej późniejszej zmiany jego treści.

>> Czytaj też: Nowe dowody osobiste będzie łatwo rozszyfrować

Sonda
Czy proponowane zmiany w podpisie elektronicznym będą miały wpływ na e-biznes?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Obecnie system prawny fakturowania elektronicznego jest oparty na bezpiecznym podpisie elektronicznym lub systemie wymiany danych elektronicznych (EDI) i nie uległ upowszechnieniu. Według KIG proponowane zmiany niwelują bariery technologiczne związane z ograniczeniami w wystawianiu faktur, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa obrotu i zmierzają w kierunku uproszczenia wymogów administracyjno-formalnych.

Zmiany dadzą podatnikom możliwość fakturowania w formie elektronicznej z wykorzystaniem zaawansowanego podpisu elektronicznego.

- Projekt będzie miał korzystny wpływ na polską gospodarkę. Pozwoli zniwelować bariery w rozwoju polskich firm oraz podnieść ich konkurencyjność i skrócić dystans rozwojowy w stosunku do innych krajów – uważa Krajowa Izba Gospodarcza.

>> Czytaj też: e-Podpis i bezpieczeństwo wymiany danych

Propozycja zmian w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych polegająca na wdrożeniu tzw. osobistego podpisu elektronicznego co do zasady jest uwarunkowana wprowadzeniem do obiegu dokumentów tożsamości wyposażonych w mikroprocesor. Przy braku konkretnych założeń związanych z wymianą dowodów osobistych, zdaniem KIG, nie jest możliwa ocena zarówno korzyści z wprowadzenia przedmiotowej zmiany, jak również wielkość kosztów niezbędna do poniesienia.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031