Kiedy warto wykonać tomografię komputerową u zwierząt?

15-01-2019, 07:29

Tomografia komputerowa to nowoczesne badanie radiologiczne, dzięki któremu możliwe jest zdiagnozowanie trudnych przypadków chorób związanych z układem nerwowym, problemów onkologicznych czy też kłopotów ortopedycznych. Kiedy warto wykonać ją u psa lub kota?

mat partnera

Co dokładnie można zbadać przy wykorzystaniu tomografu?

Jak dowiedzieć się możemy z tego bloga o weterynarii, tomografia komputerowa to niezwykle wszechstronne badanie diagnostyczne, dzięki któremu możliwe jest wykrycie wielu podejrzanych bądź niebezpiecznych zmian w budowie wewnętrznej poszczególnych tkanek.

Wyniki wygenerowane przez tomograf są szczególnie pomocne przy pracy z pacjentami cierpiącymi na różnorodne schorzenia neurologiczne. Mogą między innymi pomóc w rozwiązaniu problemu niereagującej na leczenie padaczki. Pozwalają lekarzowi weterynarii na dokładne obejrzenie wnętrza czaszki pacjenta, co umożliwia ocenę stanu jego mózgu. Dzięki temu można się upewnić, że w strukturze mózgu nie pojawiły się żadne zmiany w postaci guzów czy wylewów.

Jeśli zwierzak cierpi z powodu niezdiagnozowanych bólów kręgosłupa, badanie TK pozwala dostrzec wszelkie nieprawidłowości związane z jego budową, jak wypadnięte dyski, przepukliny czy rozwijające się stany nowotworowe.

Bez współczesnych badań tomograficznych trudno byłoby także efektywnie pomagać pacjentom, których dotknęły rozmaite schorzenia onkologiczne. Badanie TK daje także szansę na wykrycie ewentualnych przerzutów do innych organów wewnętrznych.

Najważniejsze wskazania do badań tomografem wykonywanych u zwierząt:

 • znaczące zmiany w codziennym zachowaniu zwierzaka wskazujące na nieprawidłowości neurologiczne w mózgu,
 • przebyte choroby związane z mózgiem, jak udary bądź schorzenia nowotworowe,
 • przewlekły, uporczywy kaszel i duszności mogące wskazywać na poważne choroby płuc,
 • wykrycie na ciele zwierzęcia trudnych do zidentyfikowania, podejrzanych zmian w postaci guzów i narośli,
 • krwawienie z jamy nosowej, jednostronne wypływy z jamy nosowej, zazwyczaj niereagujące na leczenie,
 • zauważalne kłopoty z zachowaniem koordynacji wynikającej ze schorzeń obejmujących układ ruchu: chorób stawów łokciowych, barkowych czy też biodrowych,
 • niedowład, porażenia oraz notoryczne bóle kręgosłupa,
 • ataki padaczki niemające wyjaśnionej przyczyny,
 • pojawia się podejrzenie występowania nowotworu obecnego w obszarze jamy brzusznej bądź miedniczej.
 • podejrzenie, zwłaszcza u młodych zwierząt, wystąpienia nieprawidłowych połączeń naczyń w obrębie jamy brzusznej.

Obszary najczęściej podlegające badaniu tomografem:

 • głowa - tomografię komputerową wykorzystuje się do skanowania mózgu, czaszki, struktur ucha wewnętrznego i środkowego, zatok, oczodołów, a także układu oddechowego;
 • szyja - tomograf jest niezwykle użyteczny przy diagnostyce kręgosłupa, kanału kręgowego oraz naczyń krwionośnych szyi i gruczołu tarczycy,
 • klatka piersiowa - skanowanie tomografem sprawdza się przy diagnozie płuc, naczyń krwionośnych oraz układu kostnego;
 • jama brzuszna i miednicza - badanie wykorzystuje się również przy podejrzeniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu organów wewnętrznych w postaci wątroby, trzustki, nerek i nadnerczy. Skanowanie jamy brzusznej pomaga także w diagnozie naczyń krwionośnych oraz prostaty;
 • kończyny - tomograf to nieocenione narzędzie diagnostyczne przy podejrzeniu nieprawidłowości występujących w strukturze kości długich. Dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu możliwe jest zbadanie kości długich, stawów barkowych, łokciowych, kolanowych i skokowych, przyjrzenie się budowie miednicy, a także dokładna obserwacja stanu mięśni, ścięgien i miednicy.

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćRSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: