KE zbada wsparcie formatu ODF w MS Office

23-05-2008, 15:14

Microsoft ogłosił dwa dni temu zamiar udostępnienia obsługi, konkurencyjnego do OOXML, otwartego formatu ODF, a także formatów PDF i XPS. Jest to prawdopodobnie kolejny etap realizacji planów zwiększenia otwartości produktów tej firmy, do czego od lata stara się ją zmusić Komisja Europejska. Przedstawiciele europejskiego regulatora zapowiedzieli, że uważnie zbadają, czy za słowami Microsoft będą kryły się konkretne działania.

W minioną środę, 21 maja Microsoft poinformował, że zamierza rozszerzyć pakiet biurowy MS Office o obsługę Open Document Format (ODF) v1.1, Portable Document Format (PDF) 1.5 oraz XML Paper Specification (XPS). Ma to nastąpić wraz z udostępnieniem Microsoft Office 2007 Service Pack 2 (SP2), które planowane jest na pierwszą połowę 2009 roku.

Po zainstalowaniu SP2 użytkownicy MS Office 2007 będą mogli otwierać, edytować i zapisywać dokumenty w konkurencyjnym dla OOXML (format opracowany przez Microsoft) formacie ODF, a nawet ustawić ten format jako domyślny dla zapisu dokumentów w pakiecie Office 2007. Ponadto, bez konieczności instalacji żadnych dodatkowych rozszerzeń, będzie można zapisywać dokumenty w formacie XPS i PDF.

Obsługa wspomnianych formatów będzie natomiast domyślnie wbudowana już w następnej wersji pakietu biurowego Microsoftu, o roboczej nazwie Office 14.

Microsoft obiecuje także kontynuację współpracy ze społecznością open source nad rozwojem translatora dokumentów zapisanych w formatach Open XML i ODF, tak, by mogli z nich bez przeszkód korzystać także użytkownicy starszych wersji pakietu biurowego - Office XP oraz Office 2003. Co więcej, producent Windows zamierza wprowadzić swoich przedstawicieli do technicznego komitetu organizacji OASIS pracującej nad rozwojem ODF oraz do grupy ISO/IEC, która zajmuje się utrzymaniem tego formatu.

Ten nagły zwrot w polityce Microsoftu względem konkurencyjngo dla OOXML formatu ODF zwrócił uwagę nie tylko mediów, ale również Komisji Europejskiej. Przedstawiciele regulatora opublikowali komunikat, w którym informują, że cieszą się z oświadoczenia Microsoft. Jednocześnie zapewnili, że w związku z trwającym śledztwem w sprawie interoperacyjności Microsoft Office, uważnie przyjrzą się czy zapowiadane wsparcie ODF rzeczywiście będzie stanowiło spełnienie obietnic dotyczących interoperacyjności z zewnętrznymi produktami oraz otwarcia na potrzeby i wolność wyboru użytkowników oprogramowania tej firmy.

Producent Windows, od lat krytykowany przez Komisję Europejską za wykorzystywanie swojej dominującej pozycji i blokowanie konkurencji, w lutym br. poinformował o zmianie kierunku strategii działania. Na razie zwrot Microsoftu przejawia się publikowanymi co kilka tygodni oświadczeniami o zmianie swoich zasad, czy wyliczaniu stron dokumentacji, która została udostępniona. Co z tego wyniknie na razie trudno przewidzieć. Wielu użytkowników oprogramowania tej firmy zapewne z niecierpliwością czeka już na konkretne, wymierne działania.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Microsoft, EU
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy