Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

(akt.) KE wstrzymała wypłatę 300 mln euro dla Polski

23-02-2012, 19:32

Bruksela wstrzymała wypłatę niemal 312 milionów euro z programu Innowacyjna Gospodarka - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Decyzja na obecnym etapie nie oznacza jednak utraty funduszy.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, powodem wstrzymania wypłat przez Brukselę były błędy popełnione przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Polska ma jednak jeszcze szansę naprawić wcześniejsze uchybienia.

Czytaj także: Pierwsze Innowatorium zakończone sukcesem

Rzecznik Komisji Europejskiej Ton van Lierop potwierdził, że poważne zarzuty dotyczyć mają m.in. systemu zarządzenia programem, ale również jego kontroli. Zdaniem Gazety Prawnej przesunięcie w czasie płatności w przypadku pojawienia się wątpliwości nie jest sytuacją wyjątkową, wbrew temu wcześniejszym doniesieniom, że jest to wyjątkowo surowy krok dla polskiego rządu.  

Warto zauważyć, że unijne regulacje dopuszczają maksymalnie 2% uchybień związanych z wnioskami realizowanymi w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. W Polsce współczynnik ten wynosił jednak aż 3,7%, na co miały wpłynąć przede wszystkim źle realizowane zamówienia publiczne. Na razie utrata pieniędzy nie jest jednak przesądzona.

Polska ma trzy miesiące na wyjaśnienie i naprawienie błędów, co zdaniem części ekspertów nie będzie zadaniem łatwym. Wątpliwości dotyczą kwoty około 30 milionów euro przeznaczonych na dotacje dla przedsiębiorców. Proces ma jednak znacznie ułatwić fakt, że lwia część sumy przypada na jedną dużą inwestycję.

Jak tłumaczy Ton van Lierop, szczególne wątpliwości Komisji Europejskiej wzbudziły dwie z popularnych linii programu Innowacyjna Gospodarka. Jedna z nich to świadczenie usług elektronicznych przez władze publiczne (tzw. e-government), natomiast druga związana jest z pomocą dla przedsiębiorstw wdrażających nowoczesne technologie.

Warto zauważyć, że w najbliższym czasie beneficjenci programów nie powinni jednak doświadczyć żadnych dodatkowych utrudnień. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewnia również, że nie jest odpowiedzialne za utrudnienia, a wręcz przeciwnie - kontrole resortu miały przyśpieszyć wyjaśnienie sprawy i szybsze odblokowanie pieniędzy - czytamy w Gazecie Prawnej.

W latach obowiązywania programu (2007-2013) Unia Europejska zadeklarowała przekazanie Polsce wsparcia przekraczającego 8,65 miliarda euro.

Czytaj także: Pierwszy Startup Sprint zakończony (fotoreportaż)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E