KE: Microsoft ma negatywny wpływ na świat

27-02-2008, 18:08

Na niewiele zdały się ostatnie zapewnienia Microsoftu o zdecydowanym zwrocie w polityce otwartości technologicznej i procedur biznesowych. Komisja Europejska po raz kolejny nałożyła dziś na amerykańskiego giganta ogromną karę finansową twierdząc, że działania Microsoftu szkodzą pośrednio i bezpośrednio milionom biur w firmach oraz rządach całego świata.

W ciągu ostatnich trzech lat Microsoft nie dostosował w wystarczającym stopniu swoich działań w Europie do wyroku Komisji Europejskiej z marca 2004 roku. Wtedy to KE nałożyła na firmę z Redmond wysoką grzywnę (497 mln euro) oraz nakazała zaprzestanie stosowania monopolistycznych praktyk, m.in. poprzez udostępnienie specyfikacji oprogramowania zewnętrznym firmom.

Microsoft unikał wypełnienia nałożonych na niego przez KE obowiązków jak tylko mógł. Wielokrotnie składał deklaracje bez pokrycia, sprzedawał okrojony ze spornego oprogramowania system w takiej samej cenie jak w przypadku nieokrojonej wersji, udostępniał bezwartościową dokumentację do swoich programów, albo też żądał bardzo wysokich kwot za dostęp do specyfikacji do interfejsu oprogramowania serwerowego.

Dopiero od 22 października 2007 Microsoft zaczął stosować zryczałtowaną stawkę za dostęp do dokumentacji oprogramowania (w wysokości 10 tys. euro i opcjonalną opłatę licencyjną w wysokości 0,4% dochodów od produktu licencjobiorcy), która umożliwia tworzenie kompatybilnych z systemami Microsoftu programów.

Sonda
Czy nakładanie kar finansowych zmieni praktyki Microsoftu?
  • Tak
  • Nie
  • Tylko z pomocą innych instrumentów prawnych
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

W związku z ponad 3-letnią zwłoką w wypełnieniu decyzji Komisji Europejskiej, m.in. za bezzasadnie wysokie opłaty licencyjne, stosowane w tym czasie przez firmę z Redmond nałożono dziś na Microsoft kolejną karę finansową, prawie dwukrotnie wyższą niż poprzednio - w wysokości 899 mln euro.

- Microsoft był pierwszą firmą w ciągu 50-letniej historii unijnej polityki zachowania konkurencji, którą Komisja musiała ukarać za niedostosowanie się do antymonopolowych decyzji - powiedziała dziś Neelie Kroes, komisarz UE ds. konkurencji. - Mam nadzieję, że dzisiejsza kara zamknie ciemny rozdział w historii nieprzestrzegania przez Microsoft nakazów Komisji z 2004 roku i że Microsoft w końcu zacznie kierować się w swym zachowaniu zasadami potwierdzonymi we wrześniu 2007 roku przez Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu.

Co ciekawe, Komisja Europejska wszczęła w styczniu br. dwa nowe dochodzenia antymonopolowe przeciwko firmie Microsoft. Pierwsze dotyczy m.in. pakietu biurowego Office i formatu Open XML. Drugie to wynik skargi złożonej przez firmę Opera Software. Jak zatem widać, dzisiejsza kara to nie koniec batalii KE z firmą, która praktycznie panuje na światowym rynku systemów operacyjnych - jej systemy zainstalowane są na ponad 90% wszystkich komputerów.


Źródło: Komisja Europejska
Tematy pokrewne:  

tag Neelie Kroestag Microsofttag Komisja Europejskatag kary
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31