Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kasy fiskalne online ruszą już od stycznia 2020 r. Sprawdź kiedy będą obowiązywały ciebie

09-04-2019, 08:52

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o VAT i prawie o miarach. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają już ściśle określone terminy na wdrożenie kas online w swoich firmach. Bezwzględny obowiązek posiadania kasy online będzie dotyczył wszystkich od stycznia 2023 roku. Jednak niektóre grupy przedsiębiorców, takie jak osoby prowadzące warsztaty samochodowe rozpoczną używanie kas online już z początkiem 2020 roku.

Kogo i od kiedy obowiązują nowe kasy online?

Obowiązek przejścia na nowe kasy został rozłożony w czasie. Ustawodawca wydzielił grupy przedsiębiorców wg rodzajów prowadzonych przez nich działalności, nakładając stopniowo obowiązek likwidacji starych kas na rzecz przejścia na kasy online.

 

Pierwsza grupa – styczeń 2020

Już od 1 stycznia 2020 roku kasę fiskalną online będą zobowiązani wdrożyć przedsiębiorcy:

a) świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;

b) sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

 

Druga grupa – lipiec 2020

Kolejna grupa przedsiębiorców, która od 1 lipca 2020 roku zobowiązana będzie do rejestracji sprzedaży na kasie online to firmy:

a) świadczące stałe lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

b) zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Trzecia grupa – styczeń 2021

Ostatnim zdefiniowanym ustawowo okresem przejściowym jest styczeń 2021 roku. Do tego czasu grupa przedsiębiorców mających obowiązek kas online rozszerzy się o świadczących usługi:

a) fryzjerskie,

b) kosmetyczne i kosmetologiczne,

c) budowlane,

d) w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów,

e) prawnicze,

f) związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Ustawodawca zastrzega, że określone wyżej terminy mogą zostać przedłużone w przypadku niewystarczających możliwości techniczno-organizacyjnych dotyczących przesyłania danych między kasami rejestrującymi a Centralnym Repozytorium Kas.

 

Bezwzględny obowiązek dla wszystkich – styczeń 2023

Od roku 2023 wszystkie grupy przedsiębiorców mające obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie będą musiały posiadać kasę online.

 

Kasy z zapisem papierowym w sprzedaży tylko do 31 sierpnia!

Nowe przepisy ściśle określają, do kiedy na rynku będą dostępne kasy z zapisem papierowym, ustanawiając jako datę graniczną 31 sierpnia 2019 roku. Natomiast kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (nie mylić z kasą fiskalną online) – są wydawane do dnia 31 grudnia 2022 roku.

 

Czy będą ulgi na zakup kasy fiskalnej online?

Równolegle na etapie opiniowania jest obecnie projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu odliczonych kwot wydanych na zakup kas rejestrujących. Założenia projektu uwzględniają koniec możliwości korzystania z ulgi na zakup kas starego typu na rzecz ulgi przysługującej jedynie na zakup kas fiskalnych online. Sama kwota ulgi obecnie nie uległaby zmianie i zostałaby na poziomie 90%, jednak nie więcej niż 700 zł, ale uproszczone miałyby zostać zasady odliczenia na rzecz jednorazowego wykazania ulgi do odliczenia bez względu na to, czy w danym okresie podatek należny jest wyższy niż kwota wnioskowanej ulgi, czy też nie.

 

Centralne Repozytorium Kas – jakie dane będą do niego przesyłane?

Kasy online będą łączyć się automatycznie z Centralnym Repozytorium Kas, przesyłając dane z paragonów oraz dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących, mających znaczenie dla pracy kas rejestrujących, które wystąpiły podczas ich używania, w tym o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych.

Ewa Szpytko-Waszczyszyn, ekspert wFirma.pl

 

Autor:

Ewa Szpytko-Waszczyszyn

ekspert wFirma.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *