Kaspersky Lab pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Przeciętny Kowalski go nie kupi

16-10-2012, 20:51

Nasz system jest ściśle dopasowany do sprecyzowanych wymogów, opracowany do spełniania bardzo konkretnego zadania, a nie przeznaczony do grania w Half-Life'a, montażu filmów z wakacji czy ćwierkania na Twitterze - tłumaczył Jewgienij Kasperski podczas konferencji ITU Telecom World 2012, odnosząc się do wcześniejszych spekulacji mediów na ten temat.

System, nad którym pracuje Kaspersky Lab, nie stanie w szranki z Windowsem, Linuksem czy OS X od Apple'a. Ma chronić przemysłowe systemy kontroli (ang. Industrial Control Systems, ISC), takie jak choćby zaatakowany przez Stuxneta Siemens WinCC SCADA. Jak może pamiętacie, doprowadziło to do opóźnień w uruchomieniu irańskiej elektrowni atomowej. Eksperci rzucili się wtedy do badań i w ciągu kilku miesięcy wykryli kolejne narzędzia przystosowane do prowadzenia cyberwojny, takie jak Flame, Duqu, Gauss czy miniFlame, o którym właśnie dziś pisaliśmy.

Czytaj więcej: Mały, elastyczny, służy do kradzieży danych w czasie ukierunkowanych akcji szpiegowskich

Jewgienij Kasperski na konferencji ITU Telecom World 2012- W szerszej perspektywie cyberwojna jest grą, w której wszystkie strony przegrywają: napastnicy, ofiary, a nawet niezaangażowani obserwatorzy. W odróżnieniu od tradycyjnych broni, narzędzia użyte w ramach cyberwojny mogą zostać w łatwy sposób sklonowane i przeprogramowane przez wrogie siły - mówił podczas swego wystąpienia Jewgienij Kasperski (na zdjęciu po prawej stronie). Chcąc zaradzić sytuacji, prowadzona przez niego firma przystąpiła do opracowania bezpiecznego systemu operacyjnego.

Jego nazwa nie jest jeszcze znana, w ogóle niewiele na razie o nim wiadomo prócz tego, że jest rozwijany we współpracy z operatorami i dostawcami ISC. Nie możemy ujawnić szczegółów tego przedsięwzięcia, ponieważ obowiązuje nas klauzula poufności. Również my nie chcemy mówić o pewnych rzeczach, aby konkurencja nie rozszyfrowała naszego „know-how” - czytamy w wydanym przez Kasperskiego komunikacie.

Wiadomo również, że specjaliści z Kaspersky Lab pracują nad sposobami pisania oprogramowania, które z definicji nie będzie w stanie przeprowadzić żadnego ukrytego działania czy innej nielegalnej operacji. Kluczową kwestią ma być blokowanie uruchomienia nieuwierzytelnionych aplikacji i zabezpieczenie przed włamaniem. Postaramy się w Dzienniku Internautów regularnie informować o postępach prac nad nowym systemem.

Czytaj także: W cyberwojnie USA może dostać rykoszetem


Źródło: Kaspersky Lab, di24.pl

Warto przeczytać:

    
  znajdź w serwisie


  RSS - Wywiad
  Wywiad  
  RSS - Interwencje
  RSS - Porady
  Porady  
  RSS - Listy
  Listy