Kaspersky Lab opatentowuje w Rosji swoje technologie

10-09-2009, 21:56

Pięć technologii bezpieczeństwa IT, opracowanych przez ekspertów firmy Kaspersky Lab, zostało zarejestrowanych przez Federalny Urząd ds. Własności Intelektualnej, Patentów i Znaków Handlowych (Rospatent).

Przedmiotem patentu nr 2 363 045 jest metoda leczenia komputerów zainfekowanych złośliwymi programami, które aktywnie unikają usunięcia. Technologia ta, opracowana przez Michaiła Pawliuszika, potrafi wykryć szkodnika posiadającego kilka kopii, które uruchamiają się w różnych procesach na tym samym komputerze. Blokuje również aktywację jednej kopii przez inną i usuwa wszystkie ślady kopii z systemu.

Patent nr 2 363 047 odnosi się do metody wykrywania tekstu w bitmapach. Nie wymaga maszynowego rozpoznawania schematów i umożliwia szybkie wykrywanie niechcianych wiadomości w grafice. Nowa technologia, opracowana przez Jewgienija Smirnowa, jest odporna na sztuczki spamerów, takie jak obracanie lub zniekształcanie tekstu, łamanie tekstu w obrazach oraz dodawanie różnych elementów stanowiących szum.

Patent nr 85 249 opisuje sprzętowe rozwiązanie antywirusowe, którego głównym celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu szkodliwego oprogramowania poprzez filtrowanie danych wysyłanych do zewnętrznej pamięci. Wspomniana technologia została opracowana przez Olega Zajcewa.

Rospatent przyznał również patent nr 85 247 metodzie identyfikacji spamu, która wykorzystuje wektory leksykalne. Metoda ta, opracowana przez Andrieja Kalinina, potrafi wykrywać spam w wiadomościach e-mail poprzez analizowanie ich zawartości i obliczanie wektorów leksykalnych.

Poza tym Kaspersky Lab uzyskał patent nr 85 248 dla technologii pozwalającej na zarządzanie kluczami licencyjnymi produktów korporacyjnych. Nowa metoda optymalizuje zarządzanie kluczami licencyjnymi o różnych okresach licencyjnych w przypadku zmiany liczby komputerów. Została opracowana przez grupę ekspertów, w tym Aleksieja Kalgina, Andrieja Kulagi, Damira Szijafetdinowa, Andrieja Kazaczkowa, Stephane'a Le Hira, Filippe'a Bodemera i Damiena Billy'ego.

- Trzeba pamiętać, że patent stanowi monopol na technologię, którą opisuje, i zabrania wykorzystania jej przez osoby trzecie bez zgody właściciela praw. W Rosji nie istnieją prawne precedensy patentowe ani sądy patentowe, gdy jednak zostaną wprowadzone, ochrona technologii będzie bardzo istotna dla producentów. Dlatego Kaspersky Lab patentuje swoje innowacyjne technologie w Rosji - tłumaczy Nadia Kaszczenko, główny doradca ds. własności intelektualnej w tej firmie.

Nie są to pierwsze patenty uzyskane w tym roku przez Kaspersky Lab. W maju Dziennik Internautów informował o opatentowaniu w Stanach Zjednoczonych technologii, która pozwala na wykrywanie nieautoryzowanych modyfikacji danych przy małym zużyciu zasobów systemowych, tamże zarejestrowano nową metodę analizy heurystycznej. Parę miesięcy wcześniej firma zdobyła patent na technologię, która umożliwia wykrywanie i usuwanie nieznanych szkodliwych programów.

Jak poinformował Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego w Kaspersky Lab Polska, firma złożyła ponad 30 wniosków patentowych w kilku krajach.


Źródło: Kaspersky Lab
Tematy pokrewne:  

tag patentytag Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031