Kaspersky Lab opatentował sprzętowego antywirusa

18-02-2010, 19:53

Kaspersky Lab uzyskał w Stanach Zjednoczonych patent na sprzętowy system antywirusowy zwalczający m.in. rootkity i bootkity. Rozwiązanie to pozwoli pokonać ograniczenia ochrony komputerowej związane z systemami operacyjnymi - zapewniają przedstawiciele firmy.

Opatentowane urządzenie jest instalowane pomiędzy sterownikiem (dyskiem twardym lub SSD) a jednostką obliczeniową (procesorem lub RAM), po czym zostaje połączone z szyną systemową lub zintegrowane ze sterownikiem dysku. Może działać niezależnie lub w połączeniu z oprogramowaniem antywirusowym, w obu przypadkach korzystając z własnych baz danych.

Technologia ta jest implementowana na poziomie sprzętu a nie oprogramowania, nie zależy więc od konfiguracji systemu operacyjnego i może skutecznie zwalczać szkodliwe programy, które zwiększają swoje przywileje w systemie, np. rootkity. Zagrożenia tego typu mogą zablokować uruchomienie aplikacji antywirusowej, śledzić jej działania i odzyskiwać usunięte przez nią szkodliwe procesy, modyfikować opcje usuwania w rejestrze systemowym itd. Taka aktywność okazuje się nieskuteczna w przypadku rozwiązania sprzętowego, które nie działa w zainfekowanym środowisku systemu operacyjnego.

Ponieważ urządzenie posiada własny procesor i RAM, nie pochłania zasobów komputera, do którego jest podłączone. Jeżeli jest taka konieczność, można podłączyć do niego oddzielne źródło zasilania. Co więcej, sprzętowe rozwiązanie antywirusowe bezproblemowo integruje się z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, jak również z oprogramowaniem serwerowym i wyspecjalizowanymi komputerami, np. ATM - zachwala świeżo opatentowaną technologię jej twórca, Oleg Zajcew z Kaspersky Lab.

>> Czytaj także: Kaspersky Lab opatentowuje w Rosji swoje technologie

Jak poinformował Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego w Kaspersky Lab Polska, firma złożyła ponad 50 wniosków patentowych w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Europie. W ubiegłym roku udało się jej opatentować kilka technologii, w tym pozwalającą na wykrywanie nieautoryzowanych modyfikacji danych przy małym zużyciu zasobów systemowych oraz wspomagającą tropienie nieznanych szkodliwych programów. Kaspersky Lab może się też pochwalić patentem na technologię wykrywającą tekst w obrazach rastrowych, która usprawnia walkę ze spamem.


Źródło: Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930