„Karuzela II” - cios w internetowych pedofili

Policja.pl 25-02-2011, 18:41

64 komputery, w tym laptopy, 49 wymiennych dysków twardych, ponad 2600 płyt CD/DVD, 21 pendrive'ów, kasety VHS i karty pamięci oraz 38 zatrzymanych osób - to efekt policyjnej akcji o kryptonimie „Carrosell II” wymierzonej przeciwko internetowym pedofilom. Jak podkreślają funkcjonariusze Biura Kryminalnego KGP, sprawa jest rozwojowa.

Do policjantów Wydziału ds. Przestępczości Kryminalnej BK KGP wpłynęły informacje przekazane przez Biuro Interpolu w Brazylii o użytkownikach sieci, którzy mogli być zamieszani w rozpowszechnianie plików o treści pedofilskiej. Z ustaleń funkcjonariuszy brazylijskich wynikało, że przekazywanie tych treści odbywało się za pośrednictwem sieci P2P. Na podstawie zgromadzonych danych ustalono kilka tysięcy adresów IP z całego świata, w tym kilkadziesiąt z Polski. Polscy policjanci określili tożsamość 59 użytkowników internetu, którzy mogli być zamieszani w proceder wymiany plików z treściami pedofilskimi. Adresy rozsiane były po całym kraju.

Materiały dowodowe w tej sprawie zostały przesłane do 15 komend wojewódzkich i komendy stołecznej. Następnym krokiem było zorganizowanie i skoordynowanie działań obejmujących cały kraj, tak aby osoby podejrzewane o przekazywanie sobie nielegalnych treści nie miały możliwości kontaktowania się ze sobą. Funkcjonariusze Wydziału ds. Przestępczości Kryminalnej BK KGP opracowali plan akcji o kryptonimie „Carrosell II” („Karuzela II”), która została przeprowadzona 23 lutego.

>> Czytaj także: 29-latek z Krosna odpowie za uwodzenie przez internet

Tego dnia kilkudziesięciu funkcjonariuszy w całym kraju weszło do 40 domów, mieszkań oraz siedzib firm. W sumie zatrzymano 38 osób, dwie spośród nich usłyszały już zarzuty. Zabezpieczony w trakcie operacji sprzęt komputerowy posłuży do dalszych czynności procesowych i zostanie poddany oględzinom przez biegłych sądowych z zakresu informatyki pod kątem zawartości treści pedofilskich. Po tych czynnościach możliwe będzie postawienie zarzutów właścicielom bądź użytkownikom sprzętu komputerowego.

Jak podkreślają policjanci z Biura Kryminalnego KGP sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania. Za rozpowszechnianie, udostępnianie i przechowywanie pornografii z udziałem osoby małoletniej grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

>> Czytaj także: Debata była o cenzurze internetu czy nie o cenzurze?


Źródło: Policja.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy