Kamień w pralce - jak go usunąć i jak mu zapobiegać?

Artykuł sponsorowany 21-09-2015, 10:41

Osadzający się kamień w pralce to nie tylko kwestia poszarzałych ubrań. Twardy nalot może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia urządzenia. Warto więc zadbać o pralkę, regularnie usuwając twardy nalot. Kilka prostych sposobów pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.

Osadzanie się kamienia jest spowodowane praniem w wysokich temperaturach. Nalot pojawia się na grzałce, na bębnie oraz filtrze i to właśnie te elementy są najczęściej narażone na uszkodzenia. Zaś ich naprawa może być "bolesna" dla domowego budżetu. Dlatego regularne usuwanie kamienia lub stosowanie środków zmiękczających wodę jest polecane przez producentów pralek oraz fachowców specjalizujących się w naprawie sprzętu AGD.

Domowe sposoby na kamień w pralce

Z kamieniem osadzającym się na poszczególnych elementach pralki da się skutecznie walczyć domowymi sposobami. Mając pod ręką ocet, sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy, można pozbyć się problemu.

1. Usuwanie kamienia octem

Jedną butelkę octu (np. spirytusowego, winnego, jabłkowego) należy wlać do pustego bębna i uruchomić najkrótszy program prania. W momencie, gdy pralka wypełni się wodą, należy zatrzymać jej pracę na kilka godzin. Po tym czasie można ponownie wyłączyć urządzenie i poczekać aż cykl zostanie zakończony.

2. Usuwanie kamienia kwaskiem cytrynowym

150 g kwasu cytrynowego należy wsypać do pojemnika na proszek i ustawić urządzenie na najdłuższy cykl prania. Dla uzyskania dobrego efektu, zaleca się wybrać program piorący w możliwie najwyższej temperaturze - najlepiej 90oC.

3. Usuwanie kamienia sodą oczyszczoną

W bębnie należy umieścić kilka niepotrzebnych ściereczek i wsypać ok. 120-150 g sody oczyszczonej. Kolejnym etapem jest ustawienie najdłuższego cyklu prania z temperaturą 90oC i uruchomienie pralki.

Domowe sposoby na walkę z kamieniem nie są doskonałe. Dlatego należy liczyć się z tym, że każdą czynność trzeba będzie powtórzyć nawet kilkakrotnie.

 

pralka

Chemiczne środki odkamieniające

Jeżeli domowe sposoby nie są w stanie uporać się z kamieniem, warto sięgnąć po środki chemiczne przeznaczone typowo do usuwania twardych osadów z wody. Dostępne w formie gotowych roztworów lub proszków do sporządzenia roztworów, pozwalają oczyścić pralkę.

By nie doszło do ponownego osadzania kamienia

Chcąc zapobiec ponownemu osadzaniu się kamienia, warto sięgać po gotowe środki zmiękczające wodę. Bazują na odpowiedniej mieszance substancji chemicznych (np. polikarboksylany) wiążących jony wapnia i magnezu, czyli jony odpowiadające za tworzenie się kamienia. Dodawane do każdego prania, zmniejszą ryzyko powstawania twardego nalotu osadzającego się na elementach pralki.

Gdy kamień uszkodzi pralkę...

W sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia urządzenia z powodu nadmiernie osadzonego kamienia, pozostają dwa rozwiązania. Można zdecydować się na zakup nowej pralki albo skorzystać z pomocy specjalistów. Jak podkreśla ekspert z RestartAGD.pl, wymiana zniszczonych kamieniem elementów może być kosztowna. Dlatego tak ważne jest, by dbać o pralkę już od pierwszego uruchomienia urządzenia.

 


Źródło: Artykuł sponsorowany
Tematy pokrewne:  

tag artykuł promocyjny
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: