Kamień na elewacje - jaki wybrać?

18-10-2017, 11:51

Elewacje z kamienia nie tylko wyglądają imponująco, ale również są bardziej trwałe niż te wykonane z tynku. Ich odpowiednia impregnacja sprawia, że są odporne na warunki atmosferyczne i mogą służyć inwestorom przez wiele długich lat.

kamień elewacja

Kamień elewacyjny - rodzaj wykończenia

Kamień naturalny można wykorzystać do wykończenia elewacji całego budynku lub też w wybranych jego fragmentach. Można nim również podkreślić charakterystyczne dla budowli elementy takie, jak: cokoły, narożniki, słupy. Możliwości zastosowania kamienia elewacyjnego jest naprawdę dużo. Różne mogą być jego kolory, wzory i sam sposób obmurowania. Jak można wykończyć swój dom kamieniem naturalnym, możecie przekonać się przeglądając ofertę zakładu kamieniarskiego Marmo.

Jaki kamień będzie odpowiedni na elewację budynku?

Na elewację doskonale sprawdzą się granity. Są one twarde i odporne na mrozy - będą zatem odpowiednie również w ostrzejszym klimacie. Granit występuje w wielu odmianach, które różnią się kolorem i strukturą. To daje spore możliwości w zakresie dopasowania do stylu architektonicznego oraz barw, w jakich utrzymany jest budynek.

Kamień naturalny do elewacji, czy sztuczny?

Elewacja z kamienia może być wykonana z jego naturalnej odmiany bądź sztucznego odpowiednika. Płytki sztuczne są lżejsze i tańsze od kamienia naturalnego. Niestety jednak ich właściwości i odporność nie są tak dobre, jak w przypadku kamienia naturalnego. Prezentują się one również nieco mniej efektownie. Dlatego, jeśli jest to w zasięgu naszych możliwości finansowych, znacznie lepszym rozwiązaniem - pod względem wizualnym i praktycznym - jest nakładanie na elewację kamienia naturalnego.

Jak układać kamień na elewacji?

Układanie kamienia na elewacji jest zależne od samej jego formy (może mieć on różne kształty), jak i tego, jaki chcemy uzyskać efekt. W przypadku, gdy dysponujemy kamieniem o niewielkich rozmiarach, a budynek jest niewysoki, kamień możemy potraktować jak okładzinę i przyklejać go do muru konstrukcyjnego dodatkowo go zabezpieczając. Warto jednak przed montażem sprawdzić podłoże, gdyż musi być ono wystarczająco wytrzymałe.

Na co zwrócić uwagę kupując kamień elewacyjny?

Kamień to materiał o niezwykle długiej trwałości. Dzięki temu z pewnością przedłuży on swoją żywotnością pozostałe elementy elewacji. Warto go zatem dopasować w taki sposób, aby nawet pomimo upływu wielu lat nie wyróżniał się wśród pozostałych elementów wykończenia budynku. Warto wybrać taki, który ma stonowaną barwę i jest utrzymany w stylistyce, której niestraszny jest upływ czasu.

Podczas wyboru kamienia odpowiedniego na elewację, powinniśmy wziąć pod uwagę również jego praktyczność. Jeśli nie możemy poświęcić mu wystarczająco dużo czasu na impregnację, to lepiej zdecydować się na kamień twardy (np. granit), który nie będzie jej wymagał. Kamienie twarde są dużo bardziej odporne i nie wchłaniają wilgoci.

Kupując kamienie, pomierzmy dokładnie nawierzchnie i określmy, ile rzeczywiście potrzebujemy kamienia. Pozwoli nam to na zoptymalizowanie kosztów wykończenia domu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. kamshotsRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.