Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kamerka samochodowa a urlop za granicą. Czy wszędzie można korzystać z niej swobodnie?

04-07-2018, 18:28

Kamerki samochodowe to urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż ich głównym zadaniem jest nagrywanie filmów mogących stanowić dowód podczas kolizji lub wypadku, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do rejestracji wakacyjnych podróży. Jednak czy korzystanie z nich jest zawsze legalne?

W Polsce nie ma żadnych ograniczeń dotyczących korzystania z kamerek samochodowych, ale w przypadku chęci publikacji nagrania, należy zadbać o zamazanie przynajmniej twarzy i tablic rejestracyjnych widocznych na materiale. Zaniedbanie tego może skutkować pozwem o publikowanie danych osobowych bez zgody uczestnika nagrania.

Jakie zasady korzystania z wideorejestratorów obowiązują u naszych południowych sąsiadów? W Czechach sytuacja prezentuje się podobnie, jak w Polsce. W Austrii za korzystanie z kamerki można otrzymać mandat o wysokości nawet 10 000 euro i więcej. Z kolei na Słowacji przepisy zabraniają umieszczania jakichkolwiek akcesoriów na przedniej szybie samochodu w polu widzenia kierowcy.

Wybierając się do Węgier, możemy korzystać z wideorejestratorów, ale nagrania muszą zostać usunięte po pięciu dniach od pierwszego zapisu materiału. W razie chęci publikacji filmu z kamerki samochodowej musimy zadbać o to, aby wszystkie widoczne na nim twarze były zamazane.

W krajach bałkańskich temat wideorejestratorów przeważnie nie jest regulowany prawnie. Malownicza Chorwacja nie dysponuje szczegółowymi przepisami dotyczącymi korzystania z kamerek samochodowych, a z relacji użytkowników tamtejszych dróg wynika, że ich użytek jest dozwolony. Podobnie sytuacja wygląda w Bułgarii i Grecji. Należy jednak pamiętać, że brak konkretnych regulacji nie oznacza zupełnie swobodnego użytkowania zarejestrowanych nagrań.

Niezależnie od tego, w jakim kraju sporządzimy nagrania, pamiętajmy, że przed publikacją materiału najlepiej zamazać twarze osób, które nie wyraziły zgody na wykorzystanie swojego wizerunku i nie nagrywać funkcjonariuszy służb publicznych. W Polsce nagrywanie policjantów na służbie jest dozwolone, ale w innych krajach – niekoniecznie.

Źródło: Transcend


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR