Już jutro USA dostaną dostęp do naszych danych bankowych

GazetaPrawna.pl 31-07-2010, 14:58

Od niedzieli 1 sierpnia wchodzi w życie porozumienie UE - USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem, zwane SWIFT. Trwa rekrutacja unijnego funkcjonariusza, który w Waszyngtonie z ramienia UE ma pilnować, czy respektowane są warunki umowy.

Porozumienie zostało na początku lipca zatwierdzone przez Parlament Europejski po tym, jak w lutym eurodeputowani odrzucili poprzednią umowę, wskazując na niewystarczającą ochronę prywatności obywateli państw UE.

Dzięki temu od niedzieli strona amerykańska będzie mogła znowu domagać się transferu danych. Spodziewana jest duża liczba wniosków z Waszyngtonu, zważywszy, że żadne dane - jak zapewnia KE - nie były przekazywane od lutego z braku podstawy prawnej.

Zgodnie z porozumieniem najpierw amerykańskie wnioski mają być zatwierdzone przez unijną agencję Europol. Następnie unijny urzędnik na stałe przebywający w Waszyngtonie ma kontrolować, czy są one wykorzystywane zgodnie z porozumieniem. Na razie nie wiadomo, kto nim będzie; dopiero w czwartek KE opublikowała ogłoszenie o konkursie na to stanowisko.

Stanowisko jest natury technicznej i eksperckiej, a nie politycznej. Nominacja nastąpi w ciągu dwóch-trzech miesięcy, ponieważ tyle trwa proces rekrutacji, a ponadto wymagane jest, by kandydat dostał certyfikat bezpieczeństwa ze strony USA - tłumaczył rzecznik KE ds. wewnętrznych Michele Cercone.

Dodał jednocześnie, że w celu zapewnienia, by porozumienie było respektowane już od samego początku, KE w sierpniu wyśle do Waszyngtonu tymczasowego eksperta UE ds. SWIFT.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Porozumienie SWIFT wchodzi w życie: USA dostaną dostęp do naszych danych bankowych

PAP

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag USAtag SWIFTtag poufne danetag KEtag dane osobowetag dane bankowe
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930