Jest zgoda na fuzję Orange i T-Mobile

23-02-2010, 06:51

Komisja Europejska zgodziła się, by działający na Wyspach Brytyjskich dwaj operatorzy sieci telefonii komórkowych - T-Mobile oraz Orange - połączyły się. W wyniku operacji na rynku pojawiłby się nowy lider.

We wrześniu ubiegłego roku działające w Wielkiej Brytanii sieci T-Mobile oraz Orange zapowiedziały fuzję. W jej wyniku powstałby najsilniejszy na Wyspach operator - obsługiwałby ponad 28 milionów klientów, generujących rocznie ponad 8 miliardów funtów przychodów. Transakcja znacząco zmieniłaby układ sił na brytyjskim rynku telefonii komórkowej, dlatego też swoją zgodę na to musiała wyrazić Komisja Europejska.

>> Czytaj więcej: Wielka Brytania: Fuzja T-Mobile i Orange

Aby przekonać unijną egzekutywę France Telecom oraz Deutsche Telekom, właściciele sieci komórkowych, zapowiedzieli, że udostępnią dla rywali 25 procent spektrum 1800 MHz. W ten sposób nie doszłoby do aż takiego zmonopolizowania częstotliwości umożliwiającej wykorzystanie technologii 4G. O2, Vodafone oraz 3 uznały tę propozycję za niesatysfakcjonującą i zażądały udostępnienia połowy pasma.

Serwis recombu.net informuje, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na połączenie obu firm w Zjednoczonym Królestwie. Wahania wywołane były głównie pozycją sieci 3 - obawiano się, że fuzja może znacznie ją osłabić lub nawet wyeliminować z rynku, co byłoby niekorzystne dla konkurencyjności.

Najmniejszy z brytyjskich operatorów infrastrukturalnych otrzyma jednak dostęp do dodatkowych 3 tysięcy masztów należących do obu sieci. Na mocy zawartej wcześniej umowy z T-Mobile najmniejszy brytyjski operator infrastrukturalny zyska do października br. możliwość korzystania z dodatkowych 13 tysięcy masztów telekomunikacyjnych, co ma mu zapewnić rozwój w sektorze 3G.

Operatorzy czekają jeszcze na wydanie zgody przez Ofcom oraz Office of Fair Trading. Ma to nastąpić w marcu br. Nie wiadomo jeszcze, jaką nazwę przyjmie nowy telekom.


Źródło: recombu.net, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy