Jakie uprawnienia będą mieli posiadacze telefonów na kartę

GazetaPrawna.pl 17-07-2010, 09:38

Kwietniowa nowelizacja ustawy – Prawo telekomunikacyjne wchodzi w życie 20 lipca 2010 r. Uchwalone regulacje zmierzają do rozszerzenia praw abonentów niebędących stroną umowy pisemnej o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych skutkować to będzie przede wszystkim zwiększeniem obowiązków informacyjnych.

Po wejściu w życie nowych przepisów operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do doręczenia na piśmie treści zmiany warunków umowy tym abonentom, którzy udostępnili swoje dane umożliwiające wykonanie tego obowiązku.

Nowe zapisy ustawy przewidują, że abonenci, którzy udostępnili swoje dane oraz wskazali adres poczty elektronicznej, będą mogli otrzymywać informacje o treści każdej proponowanej zmiany regulaminu świadczenia usług (w przypadku jednostronnej zmiany wzorca) zamiast w formie pisemnej (jak dotychczas), drogą elektroniczną lub za pomocą podobnego środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość, z wyprzedzeniem co najmniej jednego miesiąca przed wprowadzeniem tych zmian w życie. (...)

Użytkownicy telefonów komórkowych na kartę dostaną również prawo do otrzymywania informacji o zmianach w cenniku usług. Dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych będzie musiał dostarczać cennik nieodpłatnie wraz z umową o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych oraz na każde żądanie abonentom, którzy udostępnili identyfikujące ich dane. Pozostali abonenci mogą zapoznać się z treścią cennika ze względu na obowiązek podawania go przez dostawcę publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych do wiadomości publicznej. (...)

W przypadku usługi przedpłaconej świadczonej dla abonenta, który ma przydzielony numer oraz udostępnił swoje dane, podstawowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych będzie dostarczany wyłącznie na jego żądanie. Będzie też obejmował wyłącznie usługi wykonane po złożeniu żądania przez tego abonenta.

Pierwszy wykaz będzie dostarczany abonentowi w terminie 14 dni od złożenia przez niego żądania, a każdy kolejny w terminie do 10. dnia miesiąca kalendarzowego. Za dostarczenie wykazu może być pobierana opłata w wysokości określonej w cenniku. Za odpowiednią opłatą abonenci telefonów na kartę będą mogli zamówić także szczegółowe wykazy połączeń.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Jakie uprawnienia będą mieli posiadacze telefonów na kartę

Katarzyna Sawicka

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31