Jakie akcesoria do okapów warto kupić?

30-11-2020, 15:22

Okap pełni ważną funkcję w kuchni, o czym wiele osób zapomina. Jego zadaniem jest wciąganie pary wodnej, która pojawia się w trakcie gotowania, nieprzyjemnych zapachów, a także unoszących się w powietrzu drobinek tłuszczu. Okap pomaga więc nam zadbać nie tylko o czystość powietrza, ale również o wygląd całej kuchni. Należy jednak pamiętać, że jego użytkowanie wiąże się z koniecznością nabycia dodatkowych elementów lub wymiany niektórych części. Podpowiadamy, jakie akcesoria do okapów wybrać i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Jak wybrać akcesoria do okapu kuchennego?

W sprzedaży znajdziemy różne akcesoria do okapów kuchennych. Jedne przeznaczone są do montażu, inne wspomagają codzienne użytkowanie, a jeszcze inne przeznaczone są do utrzymania okapu w czystości i jego konserwacji. Niezależnie od tego, jakich akcesoriów akurat potrzebujemy, pamiętajmy, że zawsze powinny być dopasowane do modelu naszego okapu. W przeciwnym razie mogą nie spełnić swoich funkcji, a nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Skąd mamy wiedzieć, czy dane akcesoria są kompatybilne z naszym okapem? Producenci okapów zazwyczaj podają kluczowe informacje, dzięki którym dobierzemy właściwe akcesoria. Najczęściej są to materiały eksploatacyjne i zamienne części do okapów kuchennych.

okap kuchenny

Akcesoria do montażu okapu kuchennego

Nie wszyscy producenci dołączają do swoich okapów części, które pozwolą na ich sprawny montaż. Bez nich montaż niektórych modeli okapów, np. kominowych jest po prostu niemożliwy. Jak podłączyć okap kuchenny do komina? Przede wszystkim będzie nam potrzebny specjalny zestaw do podłączenia okapu, w którego skład wchodzą: rura, przewody, maskownica, opaski zaciskowe, ewentualnie kolanko i złączki.

Rura powinna być przede wszystkim sztywna i gładka, a jej średnica musi odpowiadać średnicy wylotu silnika. Im krótszą rurę wybierzemy, tym lepiej będzie pracować nasz okap. Opaski zaciskowe pozwolą nam połączyć ze sobą rury, a maskownica zakryje rurę, dzięki czemu całość będzie się znacznie lepiej prezentować.

Wśród akcesoriów możemy wymienić również adapter do okapu, który umożliwia łączenie kwadratowych i okrągłych elementów kanałów wentylacyjnych, a także redukcję, dzięki której możemy zmniejszyć średnicę wylotu silnika okapu.

Oprócz tego na rynku znajdziemy wiele części zamiennych do okapów. Jeśli któryś element ulegnie uszkodzeniu, bez problemu wymienimy go na nowy i nie będziemy musieli rozglądać się za nowym okapem. Do takich akcesoriów należą m.in.: moduł sterujący, szybka przednia do okapu czy przełącznik.

Eksploatacyjne akcesoria do okapów

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w każdym okapie znajdują się materiały, które po jakimś czasie użytkowania trzeba będzie wymienić na nowe. Do takich niezbędnych akcesoriów możemy zaliczyć:

  • Filtry węglowe - są one niezbędne w okapach, które działają w formie wyciągu, czyli nie odprowadzają zanieczyszczeń na zewnątrz budynku. Takie filtry są plastikowe i występują w dwóch kształtach - okrągłym i kasetkowym. Ich kosze wypełnione są granulatem aktywnego węgla, który doskonale pochłania tłuszcz i absorbuje nieprzyjemne zapachy. Filtry węglowe należy systematycznie wymieniać, zazwyczaj co około 3 miesiące.

Filtr węglowy Amica FWK 202 1009206

  • Filtry przeciwtłuszczowe - ich głównym zadaniem jest pochłanianie unoszących się w powietrzu drobinek tłuszczu. Dzięki temu zapobiegają osadzaniu się tłuszczu na meblach, silniku okapu i innych urządzeniach kuchennych. Filtr przeciwtłuszczowy może być wykonany z różnych materiałów, np. z papieru, włókniny, akrylu lub metalu. Filtry wykonane z tych pierwszych materiałów są jednorazowe i należy je wymieniać, kiedy się zużyją. Natomiast filtr aluminiowy jest wielokrotnego użytku. Oznacza to, że możemy go umyć i ponownie zamontować w okapie.

Filtr włókninowy Worwo do okapu kuchennego OF01

  • Filtry włókninowe - są rzadko używane, gdyż oferują niższy poziom filtracji niż filtry węglowe czy przeciwtłuszczowe. Zazwyczaj występują w postaci maty, którą należy przyciąć do wymiaru otworu wlotowego okapu. Filtr włókniny zaleca się wymienić po około 2-3 tygodnia użytkowania.

  • Żarówki - oświetlenie okapu wpływa na komfort gotowania, ponieważ dokładnie oświetla kuchenkę lub płytę grzewczą. Gdy żarówka się spali, warto wymienić ją na energooszczędną żarówkę LED.

  • Środki do czyszczenia okapu - są to akcesoria do okapów, które warto mieć w domu. Środki czystości występują w różnych postaciach, najczęściej spotykane są mleczka, płyny i pasty czyszczące. Należy pamiętać, że środek czyszczący zawsze powinien być dobrany do materiału, z jakiego został wykonany okap.

 

Jakie jeszcze akcesoria do okapów można kupić w sklepach?

Oprócz części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, w sklepach znajdziemy wiele akcesoriów dodatkowych, które mogą nam się przydać podczas codziennego użytkowania. Są to m.in.:

  • Pilot do zdalnego sterowania - zdalne sterowanie okapu przydaje się, szczególnie, gdy urządzenie zawieszone jest wysoko na ścianie lub zamocowane do sufitu. Takie urządzenia serwuje swoim klientom na przykład marka Kernau.

Okap przyścienny Kernau KCH 4360.1 B

  • Wyciszające akcesoria do okapów - jeśli nasz okap zbyt głośno pracuje, możemy dokupić specjalną obudowę na przewód elastyczny, która zredukuje hałas.

  • Zewnętrzne silniki - taki silnik można zamontować w osobnym pomieszczeniu albo nawet na zewnątrz budynku, dzięki czemu okap będzie pracować praktycznie bezgłośnie.

Zastanawiasz się gdzie kupić akcesoria do okapu kuchennego? Sprawdź ofertę w internetowym sklepie Inlago.pl


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag okap kuchennytag nols
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: