Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jakich pracowników poszukiwano w pierwszym kwartale 2018 roku?

11-04-2018, 19:42

Utrzymująca się w pierwszym kwartale 2018 roku stopa bezrobocia poniżej 7% sprawia, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy. Którzy specjaliści są najczęściej poszukiwani?

W I kwartale wiadomość z propozycją pracy od rekrutera otrzymało 117 492 osób posiadających profil zawodowy w serwisie GoldenLine. 15% osób miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Sprzedaż (stanowili 11% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera) zaś na trzecim - ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (11% otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium uplasowały się osoby o specjalizacji Inżynieria (10%), przy czym kandydaci mogą wybierać na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Jak wynika z danych serwisu wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, 60% jest w wieku 27-37 lat, a 20% osób znajduje się między 38. a 47. rokiem życia. Co dziesiąta osoba miała od 23 do 26 lat.

Propozycje od specjalisty HR otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (26%), śląskim (13%), dolnośląskim (12%), małopolskim (10%) oraz wielkopolskim (10%). Najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa (21%), Wrocław (8%), Kraków (8%) czy Poznań (6%).

Większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość z ofertą pracy, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in. znajomość języka programowania (przede wszystkim JavaScript, SQL, Java). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie - project management, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

Dla specjalistów HR istotny jest również poziom znajomości języka obcego. Wśród 117 492 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy 81% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 30% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (11% użytkowników). Język francuski zna 7% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, zaś 5% zna język hiszpański.

Jak wynika z analiz GoldenLine w pierwszym kwartale 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie 14 645 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (23%), śląskie (11%), dolnośląskie (11%), małopolskie (10%) oraz wielkopolskie (7%). W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Produkcja - dedykowanych im było 19% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (18%), Obsługa klienta/Call Center (15%), Informatyka/Programowanie (11%), Inżynieria/Elektronika/Technologia (10%) oraz Finanse/Ekonomia (10%).

źródło: Raport GoldenLine


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR