Jak zwiększyć bezpieczeństwo zakupów w sieci

09-03-2009, 09:40

Wyłudzanie pieniędzy? Nieuczciwi sprzedawcy? Stosując się do kilkunastu prostych zasad, można niemal całkowicie ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami, jak również zagrożeniami pochodzącymi z sieci.

Systematycznie rośnie liczba Polaków kupujących przez Internet. W Polsce z pomocą sieci zakupy robi już blisko 13 milionów internautów. W Internecie można kupić praktycznie wszystko, w dodatku po atrakcyjnych cenach. Jednocześnie jednak zakupy te niosą ze sobą coraz więcej zagrożeń związanych z cyberprzestępczością lub działaniami nieuczciwych sprzedawców.

- Stosując kilka prostych rad, można niemal całkowicie ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami, jak również zagrożeniami pochodzącymi z sieci. Dzięki nim wirtualne zakupy mogą dawać jeszcze większą przyjemność – zapewnia Agnieszka Szymula z serwisu aukcyjnego Fruli.pl.

Według ekspertów zasady bezpiecznych zakupów online można podzielić na 3 części: na etap wyboru sprzedawcy, ochrony danych oraz bezpieczeństwa dostawy i odbioru przesyłki.

Pierwsze kroki w e-zakupach:

 • Jeśli licytujesz na aukcji, sprawdź sprzedającego, zobacz jakie ma komentarze, co mówią o nim inni użytkownicy – jeśli przeważają opinie negatywne, zrezygnuj z zakupu.
 • Jeśli korzystasz z e-sklepu, sprawdź czy posiada on KRS, REGON lub NIP (w zależności od formy prawnej).
 • Przed transakcją zawsze uważnie przeczytaj regulamin sklepu lub zasady prowadzenia aukcji w danym serwisie.
 • Korzystaj z serwisów o utrwalonej pozycji i marce, legitymujących się swoją historią, mających w sieci wiele opinii, które pozwolą zweryfikować ich wiarygodność.
 • Sprawdź na ile łatwo można skontaktować się z serwisem, czy podany jest np. adres e-mail (w razie wątpliwości możesz wypytać o ofertę i jej dostępność).
 • Zapytaj sprzedawcę o warunki gwarancji.
 • Bądź czujnym przy wszelkiego rodzaju bardzo atrakcyjnych ofertach i spektakularnych obniżkach cen w tradycyjnych e-sklepach.
 • Jeśli masz możliwość, wybieraj opcję zapłaty przelewem lub przy odbiorze, a nie kartą kredytową.

 

Chroń swoje dane i broń się przed cyberprzestępcami:

 • Stosuj odpowiednie oprogramowanie antywirusowe, które poza biblioteką złośliwego oprogramowania ma także wbudowany silnik antyphishingowy (zabezpieczający przed wyłudzaniem poufnych informacji osobistych) i antyspyware (chroniący przed programami szpiegowskimi). „Pamiętajmy, że obecnie zagrożenie to nie tylko wirusy. W e-handlu większym ryzykiem jest oprogramowanie szpiegujące, które pozwala przestępcom zdalnie przechwycić hasła do naszych kont – np. na rachunkach bankowych lub serwisach aukcyjnych. Systemy antyspyware, takie jak Ad-Aware, uchronią nas przed ryzykiem kradzieży danych dostępowych, pomogą też zabezpieczyć się przed phishingiem” – radzi Artur Kloc, inżynier bezpieczeństwa w ed&r Polska.
 • W czasie transakcji korzystaj z połączeń zaszyfrowanych bezpiecznym certyfikatem. Masz wówczas pewność, że wpisywany login i hasło nie będą przechwycone przez inną osobę. „W trakcie korzystania z e-sklepów zawsze należy sprawdzić czy w przeglądarce wyświetla się symbol szyfrowania – żółta kłódka. Ważne, by w nią kliknąć i w ten sposób sprawdzić, że certyfikat należy do naszego kontrahenta.” – dodaje Artur Kloc.
 • Adresy banków, serwisów aukcyjnych i e-sklepów wpisuj w okno przeglądarki ręcznie. Unikniesz wówczas przekierowania na witryny do przechwytywania tożsamości. Sprawdzaj też czy wyświetlany adres w oknie przeglądarki nie jest podejrzanie długi, tak że nie mieści się w oknie.
 • W razie wątpliwości skontaktuj się z administratorami serwisu, z którego chcesz skorzystać. Poproś o pomoc, wyjaśnienia lub zgłoś swoje podejrzenia.
 • Pod żadnym pozorem nie przesyłaj mailem, ani nie udostępniaj osobom trzecim danych dostępowych do swoich kont.
 • Systematycznie sprawdzaj komputer aktualnym programem antywirusowym.

 

Aby cieszyć się przesyłką:

 • Zawsze sprawdzaj zawartość przesyłki oraz stan dostarczonych produktów w obecności kuriera – wykrycie uszkodzeń, wad lub niezgodności w obecności kuriera ułatwi Ci dochodzenie praw w drodze reklamacji.
 • Upewnij się, że znasz całkowity koszt zakupu, łącznie z podatkiem VAT i transportem.
 • Sprawdź deklarowany termin i sposób dostawy.

 

Listę porad przygotowali przedstawiciele serwisu aukcyjnego Fruli.pl oraz firmy ed&r oferującej rozwiązania do bezpiecznego korzystania z internetu.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy