Jak zostać Scrum Masterem? Tutaj się tego dowiesz!

29-02-2020, 08:31

Branża IT jest bardzo dynamiczna i przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy porzucają swoje dotychczasowe profesje, aby spróbować swoich sił jako programiści, graficy komputerowi, czy specjaliści helpdesk. O istnieniu kilku stosunkowo nowych zawodów wciąż niewiele osób ma jakiekolwiek pojęcie. Do takich zawodów należy między innymi Scrum Master.

Co to jest Scrum?

Jest to zwinna metodologia tworzenia produktu, należąca do kategorii Agile. Opiera się na iteracyjnym podejściu do rozwoju tego produktu. Tryb pracy zwykle dzieli się na maksymalnie miesięczne cykle zwane sprintami. W ramach jednego sprintu współpracują ze sobą wszystkie osoby niezbędne do dostarczenia produktu, czyli:

  • zespół deweloperski (analitycy, programiści, testerzy),

  • Product Owner, czyli właściciel produktu, który posiada ułożoną wizję wprowadzanego produktu. Przedstawia swoje wymagania w formie Backlogu Produktu,

  • Scrum Master, który skupia się na jakości współpracy oraz pilnuje, aby wszystkie zasady Scrum były przestrzegane. Wspiera zespół oraz PO.

Poprawnie zastosowany Scrum w środowisku pracy daje transparentność, umożliwia analizę pracy i jej efektów oraz adaptację wytwarzanego produktu do pojawiających się warunków z zewnątrz. Gotowy produkt cechuje się wysoką jakością, którą zawdzięcza swojej elastyczności. Ktoś jednak musi pilnować poprawności stosowanych procedur, aby dawały one najwyższą skuteczność.

scrum master

Jakie wymagania stawia się Scrum Masterom?

Nie zdziwi chyba nikogo, że mile widziane jest przede wszystkim doświadczenie na podobnym stanowisku. Jak je zdobyć w sytuacji, gdy tego typu zawód dopiero niedawno zaczął istnieć? Doświadczenie można zdobyć niekoniecznie pracując, jako Scrum Master. Wystarczy sama styczność z pracą w Scrum. Wysoko punktowane jest w tej branży odbycie odpowiednich szkoleń przygotowujących do tego stanowiska. Po wielu takich kursach można otrzymać certyfikat, który świetnie sprawdzi się jako załącznik do cv. Scrum master musi także rozumieć proces wytwarzania oprogramowania.

Pożądane cechy miękkie to umiejętność pracy w grupie, asertywność i zdolności analityczne. Panuje błędne przekonanie, że Scrum Master zajmuje się zarządzaniem zespołem, podczas gdy jedną z podstaw metodologii Scrum jest self-organizing.

Jak zostać Scrum Masterem?

Na wstępie należy zaznaczyć, że proces rozwoju kompetencji na tym stanowisku nigdy się nie kończy. Aby jednak zacząć, najlepszym sposobem na odnalezienie się w tej nowej roli będzie wybranie się na odpowiedni kurs. Co prawda, często szkolenie nie jest wymagane, ale pozwala bardzo efektywnie zdobyć komplet wiedzy przydatnej w tym zawodzie.

Wykonalne jest połączenie roli Scrum Mastera z rolą Product Ownera lub członka zespołu deweloperskiego. Dlatego częstym zjawiskiem jest mianowanie Scrum Mastera spośrod pozostałych członków zespołu. Choć na dłuższą metę nie jest to efektywne rozwiązanie, to umożliwia stopniowe wdrożenie się do tej roli. Tym bardziej wtedy wskazane jest, aby taka osoba łącząca dwa stanowiska udała się na kurs przygotowujący, aby nie powielać w swojej pracy popełnianych dotychczas błędów.

Więcej informacji znajdziecie na: https://leadership-center.pl/scrummaster/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag scrum master
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: