Jak zapobiegać urazom podczas aktywności fizycznej?

12-03-2019, 07:05

Sport to zdrowie, jednak niekiedy może doprowadzić do poważnych i bolesnych kontuzji. Dlatego też warto znać pewne zasady, które zmniejszą ryzyko występowania urazów. Nigdy jednak nie wyeliminujemy go całkowicie - kontuzje dotykają przecież nie tylko amatorów, ale również zawodowych sportowców.

Rozgrzewaj się przed treningiem

Przed właściwym treningiem zawsze należy rozgrzać swój organizm. Jest to podstawowa zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać, jeśli chcemy uniknąć często występujących urazów. Rozgrzewka nie musi być zbyt długa – może trwać na przykład 15 minut. Nie należy jednak o niej zapominać, ponieważ rozgrzanie naszego organizmu przyniesie nam same plusy. Przede wszystkim dzięki rozgrzewce podwyższamy temperaturę naszego ciała, a dodatkowo sprawiamy, że nasze mięśnie stają się bardziej elastyczne. Właśnie dzięki temu osoby rozgrzewające się przez treningiem doznają znacznie mniej urazów, niż te, które o rozgrzewce zapominają. Bardzo często jest to błąd osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Brak rozgrzewki ma nie tylko negatywne skutki dla naszego zdrowia, ale również sprawia, że później nasz trening właściwy jest mniej intensywny, ponieważ zwyczajnie brakuje nam na niego siły. Dobierz odpowiednie obuwie

Sprzęt sportowy jest również bardzo ważną kwestią, jeśli chcemy uchronić się przed częstymi kontuzjami. Najważniejszy jest wybór odpowiednich butów. Powinny to być oczywiście buty typowo sportowe, lekkie i dopasowane do naszej stopy. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru – zarówno za małe, jak i za duże obuwie to prosty krok do urazu. Nie sugerujmy się jednak do końca ceną – nie zawsze to, co najdroższe będzie najlepsze jakościowo. Warto przy takim wyborze poradzić się osoby, która ma już doświadczenie w sporcie i będzie w stanie pomóc nam dobrać odpowiedni model buta.

Nie forsuj się

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Jest to podstawowy błąd amatorów. Zacznij od lekkich treningów i stopniowo zwiększaj ich intensywność. Dzięki temu nie przeciążysz swojego organizmu, a on odwdzięczy ci się brakiem kontuzji. Co jednak jeśli popełniliśmy błąd i doznaliśmy urazu? Gdy podejrzewamy poważniejszy uraz, taki jak skręcenie czy zwichnięcie stawu, nie zwlekajmy i udajmy się od razu do lekarza. Jeśli jednak nasz uraz to typowe stłuczenie, możemy spróbować rozwiązać problem w domu. Odpuśćmy na jakiś czas treningi, nie forsujmy kontuzjowanej części ciała. Dodatkowo możemy zastosować preparaty apteczne, które uśmierzą nasz ból i przyniosą nam ulgę. Są to na przykład żele, takie jak Diklofenak, Voltaren czy Naproxen.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćRSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: