Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jednym z podstawowych elementów sanitarnych jest umywalka. Detal ten jest z reguły montowany raz na wiele lat. Warto więc dokładnie przemyśleć sam zakup, jak również i wygląd oraz sposoby jego montowania.

Najpopularniejsze rozwiązania w łazience

Najczęściej Polacy wybierają umywalki, które można zamontować do ściany. Jest to kwestia wieloletnich przyzwyczajeń, jak również wynik chęci posiadania wolnej przestrzeni pod umywalką, którą wykorzystuje się poprzez postawienie szafki na łazienkowe drobiazgi. Aby umywalka była wygodna dla wszystkich domowników, musi ona mieć co najmniej 45 centymetrów szerokości oraz około 40 centymetrów głębokości. Istnieją również mniejsze modele, ale te z reguły są stosowane jako dodatkowe rozwiązanie, na przykład w niewielkim pomieszczeniu, spełniającym funkcję toalety lub też w piwnicy.

 

Montaż umywalki

Cały jego proces jest uzależniony od tego, jakiego typu umywalkę wybierzesz. Poza popularną wersją, mocowaną do ściany, istnieją jeszcze elementy nablatowe, osadzane na blacie szafki lub wpuszczane bezpośrednio w jego środek. Są to jednak rozwiązania bardziej specjalistyczne, jeśli chodzi o sposób wykonania, dlatego nie polecamy ich wykonywać samodzielnie. Wymagają między innymi wiercenia w blacie, co nie jest prostym zajęciem nawet dla majsterkowicza. Skupimy się na najbardziej dostępnych elementach, mocowanych do ściany.

 

Samodzielny montaż umywalki

Jeśli planujesz prace bez udziału hydraulika, zaopatrz się w stosowne narzędzia. Będą ci potrzebne: poziomica, wkrętarka lub śrubokręt, wiertarka udarowa, kołki rozporowe, silikon sanitarny, ołówek oraz bateria łazienkowa jako uzupełnienie całości. Opcjonalnie możesz mieć przy sobie również wsporniki. To narzędzia, które posiada każdy majsterkowicz. Jeśli ich nie posiadasz, są na tyle popularne, że znajdziesz je w każdym sklepie z artykułami budowlanymi i wykończeniowymi.

 

Wybór właściwego miejsca

Miejsce montażu umywalki należy dopasować do tego, w jaki sposób przebiega instalacja wodno - kanalizacyjna. Musi znajdować się bowiem tuż przy rurze odpływowej oraz zaworów bieżącej wody. Jeśli chcesz przenieść umywalkę w inne miejsce niż dotychczasowe, niezbędne będą przeróbki, połączone z interwencją hydraulika. Dlatego lokalizację tego elementu należy przemyśleć już w momencie, kiedy zakładasz wszystkie instalacje, niezbędne do normalnego funkcjonowania domu. Standardowo umywalkę montuje się na wysokości 83-85 cm nad podłogą, ale nie jest to powszechnie obowiązująca norma.

 

Właściwe prace montażowe

Kiedy masz już wyznaczone miejsce montażu, określ punkty, w jakich znajdą się śruby montażowe i zaznacz je ołówkiem. Ich dokładne miejsce pomoże ci określić poziomica. Jeśli będziesz używać wsporników, również zaznacz, w jakim będą punkcie. Używając wiertarki udarowej wykonaj otwory na kołki rozporowe, włóż śruby i wsuń na nie umywalkę z podkładkami. Dokręć wszystkie śruby. Jako uzupełnienie całości zabierz się teraz za dołączenie do umywalki baterii. Opis jej samodzielnej instalacji również znajdziesz w naszym poradniku.

 

Zadbaj o szczegóły wykonania. Szczeliny, które powstały między ścianą a umywalką wypełnij silikonem sanitarnym. Sprawdź szczelność instalacji, stabilność mocowania oraz sprawność manewrowania baterią łazienkową. Jeśli jednak czujesz, że montaż umywalki przerasta Twoje możliwości, skorzystaj z pomocy fachowców takich jak HydroPomoc.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR