Jak wysłać PIT przez internet - instrukcja krok po kroku

26-04-2010, 20:40

Dowodem złożenia zeznania w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Aby je otrzymać, należy wysłać wypełniony wcześniej formularz interaktywny (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) do systemu e-Deklaracje, posługując się programem Adobe Reader albo desktopową aplikacją przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.

Jak wysłać zeznanie roczne z użyciem programu Adobe Reader w systemie Windows, pokazujemy na przykładzie PIT-37. Dla pozostałych zeznań bez podpisu kwalifikowanego wysyłanie odbywa się w sposób analogiczny. Osobom, które używają programu e-Deklaracje Desktop, polecamy osobny artykuł.

>> Czytaj więcej: Jak korzystać z programu e-Deklaracje Desktop

Aby wysłać interaktywny formularz za pomocą Adobe Readera, po wypełnieniu PIT-a należy nacisnąć przycisku „Wyślij z autoryzacją” - zostanie wówczas uruchomiony kreator wysyłania formularza. W oknie kreatora należy nacisnąć przycisk „Następny”.

W kolejnym oknie kreatora zostanie wyświetlony kod XML zawierający dane dokumentu do podpisu. Po weryfikacji danych należy nacisnąć przycisk „Następny”.

W kolejnym kroku na ekranie zostanie wyświetlony podpisany XML w postaci zakodowanej.

Po naciśnięciu przycisku „Wyślij” nastąpi wysłanie podpisanego dokumentu XML w postaci zakodowanej do systemu e-Deklaracje w Ministerstwie Finansów. W oknie „Podpisywanie danych” w polu „Identyfikator dokumentu” zostanie wyświetlony nadany przez system unikalny identyfikator (numer referencyjny) wysłanego dokumentu.

Identyfikator ten służy do sprawdzenia statusu wysłanego dokumentu elektronicznego oraz pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru w przypadku statusu 200. Użytkownik powinien go zapisać w pliku tekstowym na dysku swojego komputera. W tym celu należy w oknie „Podpisywanie danych” nacisnąć przycisk „Zapisz”. Wyświetlone zostanie okno, w którym należy wybrać lokalizację zapisania pliku oraz podać nazwę, pod którą zostanie on zapisany, a następnie nacisnąć przycisk „Zapisz”. Numer ten zostanie automatycznie przeniesiony także do odpowiedniego pola w wysyłanym zeznaniu. Po zapisaniu numeru należy nacisnąć przycisk „Następny”.

W celu zakończenia pracy kreatora należy nacisnąć przycisk „Zakończ”.

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)

Aby przejść do formularza umożliwiającego sprawdzenie statusu wysłanego dokumentu elektronicznego i w przypadku statusu 200 pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), należy nacisnąć przycisk „Sprawdź status wysłanego dokumentu elektronicznego” znajdujący się pod sekcją autoryzującą wysłanego formularza.

W nowym oknie zostanie wyświetlony formularz służący do weryfikacji statusu wysłanego dokumentu elektronicznego oraz pobrania UPO. Unikalny identyfikator (numer referencyjny) dokumentu zostanie automatycznie przeniesiony do właściwego pola. W przypadku niepojawienia się identyfikatora na formularzu należy go skopiować lub przepisać. W celu weryfikacji statusu wysłanego dokumentu należy użyć przycisku „Sprawdź status dokumentu”. W wyniku jego użycia pod numerem referencyjnym zostanie wyświetlony status (wraz z opisem) przesłanego dokumentu.

Tylko dla dokumentów o statusie 200 - „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie” - pojawi się przycisk „Pobierz UPO”, który umożliwi wyświetlenie i wydrukowanie lub zapisanie na dysku Urzędowego Poświadczenia Odbioru Dokumentu Elektronicznego.

>> Czytaj także: Jak wypełnić PIT - instrukcja krok po kroku

>> Rozlicz się przez internet - PIT 2009: E-deklaracje - rozliczenia podatkowe krok po kroku.


Źródło: Ministerstwo Finansów, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31