Jak wypełnić PIT - instrukcja krok po kroku

26-04-2010, 20:39

Aby wysłać zeznanie podatkowe za rok 2009 przez internet bez użycia podpisu kwalifikowanego (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39), należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl odpowiedni formularz interaktywny. W systemie Windows do jego obsługi wystarczy program Adobe Reader z wtyczką udostępnioną przez Ministerstwo Finansów. Można też posłużyć się aplikacją e-Deklaracje Desktop, która działa w środowiskach Windows, Linux oraz Mac OS X.

Jak wypełnić zeznanie roczne, posługując się programem Adobe Reader w systemie Windows, pokazujemy na przykładzie PIT-37. Wypełnianie pozostałych deklaracji bez podpisu kwalifikowanego odbywa się w analogiczny sposób.

Konieczne jest zainstalowanie Adobe Readera w wersji co najmniej 8.1.4 (polsko- lub anglojęzycznej, tę pierwszą można pobrać np. z działu Programy DI). Wtyczka umożliwiająca wypełnianie PIT-ów została udostępniona na stronie Ministerstwa Finansów w sekcji „Do pobrania”. Odpowiedni formularz interaktywny należy pobrać z sekcji „Formularze”.

Proces wypełniania formularzy w aplikacji e-Deklaracje Desktop wygląda podobnie, przed jego zainstalowaniem polecamy jednak zapoznać się z osobnym artykułem.

>> Czytaj więcej: Jak korzystać z programu e-Deklaracje Desktop

Po uruchomieniu wybranego formularza w programie Adobe Reader należy określić, w jaki sposób zeznanie zostanie podpisane.

Po wybraniu rodzaju podpisu podatnik musi podać swój NIP (przy rozliczeniu wspólnym również NIP małżonka), a także wybrać, czy jest to rozliczenie samodzielne, czy wspólne z małżonkiem. Należy pamiętać, że w przypadku rozliczenia wspólnego wymagane jest pełnomocnictwo złożone przez małżonka. Pełnomocnictwo takie składa się osobiście lub za pośrednictwem poczty do właściwego urzędu skarbowego w formie papierowej na formularzu UPL-1, koniecznie przed wysłaniem zeznania w formie elektronicznej. W przypadku wysłania pełnomocnictwa za pośrednictwem poczty o terminie jego złożenia decyduje data wpływu do urzędu.

W kolejnym kroku podatnik musi wybrać (z rozwijalnej listy) urząd skarbowy, do którego adresowane jest zeznanie.

Następnie trzeba podać swoje dane identyfikacyjne zawarte oraz dane małżonka (jeśli podatnik rozlicza się wspólnie z małżonkiem). Informacje wprowadzone w sekcji „Dane podatnika” automatycznie zostaną przeniesione do pozostałych pól formularza (oraz załączników), które tego wymagają.

W kolejnym kroku należy przejść do sekcji związanej z dochodami i stratami ze źródeł przychodów. Dla ułatwienia wypełniania pól w całym formularzu po ustawieniu kursora myszki na wybranym polu zostanie wyświetlona podpowiedź dotycząca sposobu jego wypełnienia.

W przypadku wykrycia niezgodności w obliczeniach wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat.

W celu dodania załącznika należy wpisać wartość 1 w odpowiednim polu w sekcji „Informacja o załącznikach”. Po uzupełnieniu pól załączniki zostaną automatycznie dołączone (jako kolejne strony) do formularza interaktywnego.

Po wypełnieniu całego zeznania podatnik może przystąpić do jego podpisania i wysłania. Konieczne będzie jeszcze tylko uzupełnienie pola „Kwota przychodu z zeznania za poprzedni rok” (szczegółowe informacje dotyczące kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok pojawią się jako podpowiedź po najechaniu kursorem myszy na to pole).

Przed wysłaniem formularza warto nacisnąć przycisk „Sprawdź poprawność”. W przypadku wykrycia błędu wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat – oznacza to, że należy dokonać korekty danych. W przeciwnym wypadku podatnik zobaczy komunikat „Wszystkie wymagane pola zostały wypełnione. Formularz gotowy do wysłania”. Aby wysłać formularz, należy nacisnąć przycisk „Wyślij z autoryzacją” znajdujący się z prawej strony na górnym pasku narzędzi programu Adobe Reader.

>> Czytaj także: Jak wysłać PIT przez internet - instrukcja krok po kroku

>> Rozlicz się przez internet - PIT 2009: E-deklaracje - rozliczenia podatkowe krok po kroku.


Źródło: Ministerstwo Finansów, Dziennik Internautów
Komentarze
comments powered by Disqus
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2017»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2017 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.