Jak wybrać odpowiedni motyw dla fototapety?

25-04-2018, 09:49

Wybór fototapety do wnętrza własnego pokoju – trudny orzech do zgryzienia. Fototapety – dość ekspresyjna forma wystroju, są one w stanie nie tylko całkowicie odmienić wnętrze, być jego idealnym uzupełnieniem, ale również popsuć całą jego koncepcje.

Wybór fototapety do wnętrza własnego pokoju – trudny orzech do zgryzienia. Fototapety – dość ekspresyjna forma wystroju, są one w stanie nie tylko całkowicie odmienić wnętrze, być jego idealnym uzupełnieniem, ale również popsuć całą jego koncepcje.

Jak wybrać odpowiedni motyw dla fototapety?

Jeśli wasze mieszkanie zdobią drogie meble z obiciami o dość żywych lub pstrokatych kolorach, wówczas nie warto oklejać ścian fototapetami przedstawiającymi kwitnącą łąką, stado zebr na polu itp. Oznacza to, że jeśli w pokoju znajdują się już przedmioty przyciągające swoją uwagą, to warto pokusić się o obrazek w monotonnych odcieniach, nierzucający się w oczy.

fototapeta

Często na tapetach znajdują się dwa przeciwstawne sobie kolory, z których jeden  jest spokojniejszy, a drugi nadaje ton. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie tego tonu podstawowym kolorem  wnętrza. Na przykład, jeśli wybrane fototapety przestawiają jesienny ogród, wówczas z powodzeniem możecie wykorzystać zasłony, pokrycie podłogi i inne dekoracje również w nasyconym brązie. Natomiast, jeśli obraz na tapecie jest pstrokaty i posiada wszystkie kolory tęczy, najlepiej jest pozostałe przedmioty utrzymać w odcieniach szarości, czerni i bieli.

Tapety 3D

Tapety 3D bardzo często wykorzystywane są przy aranżacji pomieszczeń. Obecnie takie wykończenie ścian znajduje się na szczycie popularności. Tego rodzaju tapety wykonywane są na zamówienie. Wielkoformatowe motywy na fototapetach sprawiają wrażenie, jakby ożywały na ścianach pokoju. Aby nadać wnętrzu wyjątkowego szyku i efektu głębi należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Takie fototapety doskonale powiększają i wydłużają przestrzeń. Z pomocą uwalls.pl -  tapety 3D z powodzeniem można optycznie powiększyć małe pomieszczenie.

Oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczenie fototapety na drzwiach. Najczęściej wykorzystywane motywy do dekoracji drzwi to wizerunki okien, sklepień, łuków i kominków. Niestety takie dekoracje nie są produkowane masowo, a jedynie na zamówienie, co ma również swoje plusy – można dopasować kolorystykę do wnętrza. Z uwagi na to, że drzwi często otwieramy i zamykamy, fototapety  na nich powinny pokryte być laminatem. Ochronna warstwa zapobiega uszkodzeniom i zabrudzeniom, a także jest łatwa w pielęgnacji.

Jak przykleić fototapety?

A więc, design pokoju zatwierdzony,odpowiednie fototapety wybrane i kupione. Następny krok to tapetowanie. Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne?   

 • Pojemnik, w którym można rozpuścić klej
 • Tkanina do usunięcia nadmiaru kleju z powierzchni fototapety
 • Przygotowany klej
 • Inny pojemnik z wodą, aby oczyścić powierzchnie.
 • Przyrząd do usuwania pozostałości po poprzedniej tapecie
 • Poziomica, najlepiej metalowa
 • Metrówka, centymetr
 • Długa linijka
 • Ołówek murarski
 • Pędzelek
 • Gumowy wałek, aby wyrównać nierówności
 • Nóż, najlepiej kancelaryjny
 • Drabina lub coś podobnego
 • Najlepszy klej do fototapet

 

Jak wybrać klej, aby nadawał się do wybranych tapet?

Każdy zaprząta sobie tym głowę, ponieważ przy wyborze nieodpowiedniego kleju istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia drogich tapet. Zazwyczaj w sklepach znajdziemy kleje do wszystkich rodzajów tapet, w tym fototapet. Decydując się na jego zakup można postawić na klej do tapet winylowych, który w swoim składzie posiada biocydy, co uniemożliwia powstawaniu pleśni na ścianie. Dla osób, które nie mają zielonego pojęcia o tych sprawach, najlepszym rozwiązaniem będzie klej uniwersalny. Każda szanująca się firma posiada go w swojej ofercie. Przy zakupie kleju warto pamiętać:

 • klej krajowej produkcji jest tańszy, z tego względu, że tańszy jest jego transport od dostawcy do sklepu
 • klej nie powinien cechować się ostrym zapachem, powinien być wystarczająco wodoodporny;
 • klej należy rozcieńczać w proporcjach ukazanych na opakowaniu. Jeśli fototapety są dostatecznie grube, powinien być on gęstszy. 

 

Fototapety zazwyczaj są dość cienkie, dlatego najlepiej jest montować je na uprzednio przygotowanym i suchym podłożu. Przed samym tapetowaniem ściany należy wyrównać, zagruntować i zaszpachlować. W żadnym wypadku nie można naklejać nowych tapet na stare, ponieważ będą one prześwitywać. Jeśli ściany są dość równe i gładkie wystarczy umyć je wodą.

W pomieszczeniu, w którym tapetujemy nie powinno być przeciągu, nie wolno otwierać okna i włączać klimatyzacji.

Jak prawidłowo oznaczyć ścianę?

Aby rysunek był dopasowany należy rozłożyć bryty i wykorzystując ołówek i poziomice połączyć jego elementy. Następie należy zaznaczyć punkty na ścinie zaczynając od okna.

A teraz szczegółowo przeanalizujmy proces tapetowania pokoju.

 1. Na początek przy pomocy noża  kancelaryjnego należy pozbyć się białych pasków.
 2. Podłogę wyścielamy papierem i rozkładamy bryty tapety. Bryt, który planujemy przykleić jako pierwszy należy położyć na wierzchu.
 3. Starannie smarujemy klejem każdy bryt za pomocą pędzla lub wałka, zwracając szczególną uwagę na krawędzie brytu. Aby osiągnąć lepszy efekt można posmarować klejem również ścianę.
 4. Naklejając tapety nie trzeba czekać, aż klej się wchłonie. Po jego nałożeniu od razu przyklejamy bryt na ścianę zgodnie z narysowaną wcześniej linią.
 5. Starannie wygładzamy tapety szpatułką lub gumowym wałkiem, tak aby pozbyć się pęcherzyków powietrza, jednocześnie przecieramy boki mokrą szmatką w celu usunięcia nadmiaru kleju.

 

Wszystkie kolejne bryty tapety układamy na zakładkę po 2 cm. Po nałożeniu tapety odcina się jej skraj, wycina się otwory na gniazdko, nanosi się specjalną warstwę ochronną, montuje się listwy i kontakty.

Tapety samoprzylepne

Wiele osób uważa, że naklejanie takich tapet jest łatwiejsze i szybsze, ale w rzeczywistości wygląda to inaczej. Jedynie profesjonaliści poradzą sobie z montażem takiego materiału, jednocześnie go nie niszcząc.  Pozostali będą zmuszeni zmierzyć się z nierówno przyklejonym brytem tapety, sklejeniem dwóch jego połówek, a także pojawieniem się pęcherzy i zmarszczek. Klej naniesiony na tapety, jeszcze w fabryce, po oderwaniu szybko wysycha, a następnie również szybko się niszczy. Więc jeśli zdecydowaliście się samodzielnie przykleić tapety i nie macie doświadczenia, lepiej od razu zrezygnować z tapet samoprzylepnych. 


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.