Jak wybrać najkorzystniejszy abonament biznesowy?

Marek Jaślan 04-12-2009, 17:55

Wybór taryfy biznesowej nie jest łatwy. Oferta największych operatorów jest bardzo szeroka i przebrnięcie przez jej meandry to nie lada kłopot. Każda sieć mami promocjami, starając się jednocześnie ukryć to, co mniej atrakcyjne.

Konstrukcja ofert

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, ma dla klientów biznesowych trzy grupy ofert. Taryfa Firma przeznaczona jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorców. Charakteryzuje się pakietami minut, które są wliczone w abonament. Klient ma do wyboru sześć planów w cenach od 25 do 250 zł netto. Druga grupa to Nowy Pakiet Biznes skierowany do dużych firm, oparty na pakietach kwotowych. Klient otrzymuje pakiet złotowy na wszystkie usługi komórkowe. Trzecia grupa to Nowy Pakiet Biznes Firma, który jest zbudowany z pakietu wartościowego do wykorzystania na usługi dla całej firmy. Dodatkowo firma otrzymuje budżet na zakup atrakcyjnych telefonów.

Również trzy grupy taryf proponuje Polkomtel, operator sieci Plus. Najmniejsze firmy najbardziej zainteresowane będą taryfami TanioRozmowne, gdzie klient otrzymuje pakiet minut wliczony w abonament. Podobnie jak w Erze do wyboru jest sześć planów od 20 do 300 zł netto. Pozostałe dwa typy taryf to rozwiązania kwotowe. W taryfach Biznesklasa klienci mogą wybrać sobie jeden z pięciu pakietów od 30 zł do 300 zł netto. Tę kwotę można przeznaczyć na dowolne usługi. Plan jest tak skonstruowany, że cena minuty połączenia nie jest zbyt atrakcyjna (0,50 zł za minutę do wszystkich sieci), ale można uzyskać spore zniżki (do 60 proc.) na połączenia do sieci Plus i na numery stacjonarne. Trzecia grup taryf Plusa również oferuje pakiet kwotowy. Tu jednak jest aż siedem planów – od 30 zł do 300 zł netto, a ceny za minutę połączenia są zróżnicowane. W dwóch najtańszych jest to 0,50 zł, w trzech następnych – 0,48 zł, a w dwóch najdroższych – 0,44 zł. Teoretycznie jest więc korzystniej niż w Biznesklasie, ale są za to mniejsze zniżki do uzyskania na połączenia na numery Plusa i stacjonarne.

Mniej komplikacji jest z rozgryzieniem systemów Orange i Play.

Jak wybierać

Najpierw warto poznać swoje potrzeby. Może się na przykład okazać, że połowa połączeń z firmowych telefonów realizowana jest do jednego operatora. Wiadomo, że opłaty za połączenia wewnątrz sieci, z którą podpisaliśmy umowę, będą zawsze tańsze.

Oczywiście dobrze poznać, o ile to możliwe, aktualne uwarunkowania na rynku. Może właśnie któryś z operatorów wprowadził czasową promocję, która szczególnie pasuje naszej firmie. Bardzo często jest to atrakcyjny telefon za złotówkę, dodatkowe pakiety minut, zniżki na połączenia na numery we własnej sieci itp. W ostatnim okresie modne jest oferowanie dodatkowych pakietów minut, jeśli klient zdecyduje się na ofertę bez telefonu.

O czym warto pamiętać

Między innymi o tym, że w taryfach niekwotowych, SMS-y nie są wliczane do abonamentu i podrażają rachunek. Ponadto u każdego z operatorów w obrębie zakupionych aktywacji można stworzyć biznesgrupę czy tzw. sieć firmową. Rozmów między telefonami biznesgrupy są zwykle tańsze, a bywają bezpłatne.

Zawsze warto przyjrzeć się, na jaki okres są przyznane opusty, bo te informacje zazwyczaj operatorzy piszą mniejszymi literami. Niestety, operatorzy zwykle są gotowi dać lepsze warunki nowym klientom niż tym, którzy korzystają z ich usług.

Pełny tekst porady znajdziecie w Gazecie Prawnej

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031