Jak wybrać konto firmowe?

19-06-2017, 11:28

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością załatwieniu wielu formalności. Jedną z nich jest założenie rachunku firmowego.

konto firmowe

Liczne oferty bankowe z jednej strony pozwalają znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie, ale z drugiej utrudniają podjęcie ostatecznej decyzji. Co warto wziąć pod uwagę poszukując konta firmowego?

Dlaczego jest to ważne?

Prowadzenie własnego biznesu bez firmowego konta w banku jest niemożliwe. Przedsiębiorca z takiego rachunku korzysta każdego dnia robiąc zakupy, rozliczając się z kontrahentami czy wypłacając pensje pracownikom. Właśnie dlatego obsługa rachunku powinna być bezproblemowa i najlepiej jeśli nie będzie wiązała się z wysokimi opłatami. Wiele osób poszukując konta firmowego decyduje się na założenie go w banku, w którym ma już rachunek osobisty. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie będzie korzystne, chociaż oczywiście nie jest to regułą. Warto jednak sprawdzić, czy konkurencja nie ma do zaoferowania ciekawszej lub tańszej propozycji. Pamiętajmy, że o ile ze zmianą konta osobistego nie ma większych problemów, o tyle nieco gorzej bywa z rachunkiem firmowym. Nowy numer trzeba podawać na fakturach, w urzędach czy na drukach firmowych. Dobry wybór może więc oszczędzić pewnych trudności w przyszłości.

Istotne kwestie

Zanim przystąpimy do poszukiwania odpowiedniej oferty, która spełniać będzie nasze wymagania, należy określić swoje potrzeby. Wiele banków ma osobne konta dla firm jednoosobowych, a inne dla spółek czy fundacji lub stowarzyszeń. Kolejną ważną kwestią jest dostęp do placówki banku. Niektórzy przedsiębiorcy wolą bezpośredni kontakt z przedstawicielem tej instytucji, a innym wystarcza pełna obsługa rachunku za pośrednictwem Internetu. Oczywiście dostępne są także rozwiązania łączące dostęp do konta przez sieć oraz w placówce fizycznej banku. O wydatkach związanych z prowadzeniem konta w dużej mierze decyduje to, jakie transakcje będą za jego pośrednictwem wykonywane. W niektórych firmach są to przelewy wyłącznie krajowe, w innych również zagraniczne – zapoznanie się z ich kosztem pozwoli wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Nie są to jedyne czynniki, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania konta firmowego. W bankach można znaleźć atrakcyjne oferty z darmowymi przelewami do US i ZUS, bez opłat za prowadzenie rachunku, albo z możliwością skorzystania z elastycznego kredytu.

Jak wybrać?

Banki walczą ze sobą o klientów biznesowych oferując im coraz korzystniejsze propozycje. Nie zawsze jednak rachunek reklamowany jako najtańszy na rynku będzie rzeczywiście najbardziej korzystny finansowo. Zdarza się, że z niektóre zwolnienia dotyczą tylko przedsiębiorców spełniających określone warunki, np. darmowe przelewy za granicę są możliwe tylko do sprecyzowanej w umowie kwoty. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby przed podpisaniem tego dokumentu dokładnie go przeanalizować. Podczas poszukiwania konta firmowego warto też skorzystać z wygodnych porównywarek internetowych, jak np. http://amoney.pl


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.