Jak wybrać dobre siodełko rowerowe?

25-07-2017, 14:37

Podczas jazdy rowerem nasze ciało korzysta z 3 punktów podparcia, dzięki którym utrzymujemy stabilną pozycję. Są nimi kierownica, pedały i siodełko. Największy ciężar przykładany jest zdecydowanie do ostatniego z tych trzech wymienionych elementów. Oznacza to, że wybór siodełka rowerowego powinien być przemyślany.

seltrade siodełko rowerowe

Wybór siodełka rowerowego nie jest sprawą oczywistą i prostą w przeciwieństwie do tego jak może się na początku wydawać. Brak dobrze skonfigurowanego siodełka może oznaczać duże problemy, które prowadzić będą do tego, ze bardzo szybko stracisz zapał do pedałowania. Dobór siodełka to sprawa indywidualna.

Oznacza to, że przy jego wyborze nie należy się sugerować opiniami znajomych bądź komentarzami w Internecie. To samo siodełko może być idealne dla jednej osoby, a dla innej okaże się najgorszym możliwym wyborem.

Odpowiednie siodełko do odpowiedniego roweru

Siodełka rowerowe dzielą się na kilka podstawowych grup. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest płeć użytkownika. Siodełka męskie i damskie różnią się na poziomie konstrukcji. Kształt każdego z nich przystosowany jest do cech anatomicznych danej płci. Wynika to z różnicy w szerokości miednicy oraz układu naczyń krwionośnych.

Różnice te powodują, że producenci siodełek tworzą siodełka damskie, które są odrobinę szersze od ich męskich odpowiedników. Różnice te są bardzo zauważalne dopiero w czasie jazdy.

Kolejnym parametrem, który bierzemy pod uwagę jest styl jazdy rowerzysty, który wymaga odpowiedniego jego pochylenia. Wyczynowi kolarze aby utrzymać aerodynamiczną sylwetkę zachowują bardzo mały kąt pomiędzy ramą roweru a tułowiem (okolice 15 stopni). Do takiej jazdy przeznaczone są długie siodełka o wąskim nosie.

Im bardziej rekreacyjna i zrelaksowana jazda tym bardziej zmienia się geometria siodełka. Siodełko roweru miejskiego jest krótkie i szerokie co pozwala na wygodne prowadzenie roweru przy zachowaniu 90 stopniowego kąta między tułowiem a ramą (lub osią pionową).

Na co patrzeć podczas wyboru siodełka

Dobre siodełko to odpowiednio dobrane materiały. Czasami warto dopłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych aby uzyskać zdecydowanie lepsze parametry. Przy wyborze siodełka patrz na:

  • Obicie – wiele osób ze świata rowerowego uważa, że najlepsze są siodełka obite skórą. Syntetyczne odpowiedniki posiadają zbliżone walory chociaż są mniej trwałe. Kompensują to niższa ceną.
  • Twardość – Wbrew obiegowej opinii miękkie siodełko wcale nie jest lepsze od twardego. Najważniejsze aby miękka część siodełka znajdowała się pod kościami kulszowymi. Pozostała część siodełka może być twarda jak skała.
  • Szerokość – ten parametr jest indywidualny i uzależniony od szerokości rozstawu kości kulszowych użytkownika. Im większa ta szerokość tym szersze powinno być siodełko. Tak by nie było ono zbyt szerokie lub zbyt wąskie.

Gdzie kupić najlepsze siodełka rowerowe?

Sprawdź portal seltrade https://seltrade.pl/. Znajdziesz tam szeroki wybór siodełek zarówno turystycznych, miejskich jak i wyczynowych w każdym przedziale cenowym.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Serwisy specjalne: