Jak w prosty sposób zmienić przychodnię lekarską? Podpowiadamy!

20-01-2019, 09:48

Jak zmienić lekarza rodzinnego? Zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie ze względu na niespełnione oczekiwania – lekarz rodzinny z wielu powodów może zwyczajnie nie pasować naszym preferencjom. Nie jesteśmy na niego skazani. W bardzo przystępny sposób możemy mianować do opieki nowego lekarza pierwszego kontaktu w innej przychodni lekarskiej. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych wymagań.

mat partnera

Zmiana przychodni lekarskiej – deklaracja

Pierwszym krokiem w kierunku zmiany lekarza ogólnego jest wypełnienie deklaracji, co nie należy do specjalnie trudnych czynności. Pacjenta nie ogranicza rejonizacja – wystarczy wybrać takiego lekarza pierwszego kontaktu, który posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Deklarację kierujemy bezpośrednio do przychodni lekarskiej, adresując ją na lekarza rodzinnego, na którego padł wybór. To całkiem proste – skieruj się do placówki leczniczej, którą uznasz za odpowiednią, wypełnij deklarację, postępując zgodnie ze wskazówkami pracownika i to wszystko. Nie zostają naliczone żadne dodatkowe koszta administracyjne, jeżeli zmiany lekarza rodzinnego dokonujesz nie częściej niż trzy razy do roku.

Jeśli zmieniamy przychodnię lekarską więcej niż trzy razy do roku, należy uiścić opłatę na rzecz NFZ w wysokości 80 zł. Jest to jednak należność, która dotyczy przypadków nieuzasadnionej zmiany lekarza rodzinnego. Jeśli częstszą zmianę uargumentujemy w odpowiedni sposób, będzie do uznane za wyjątek i wówczas nie obowiązują nas dodatkowe koszta. Najczęściej dzieje się tak, gdy często i nieprzewidzianie zmieniamy miejsce zamieszkania – wówczas zmiana przychodni lekarskiej jest wymuszona.

Zmiana lekarza rodzinnego, a historia medyczna

W dotychczasowej przychodni znajduje się prawdopodobnie cała nasza historia medyczna, na którą składa się szczegółowy opis leczonych dolegliwości. Zmieniając lekarza pierwszego kontaktu przeniesienie takiej dokumentacji do nowej przychodni lekarskiej nie odbywa się automatycznie i nie jest obowiązkowe. Wielu pacjentów jest jednak zainteresowanych takim transferem, gdyż nowy lekarz ogólny ma lepsze rozeznanie w historii przebytych chorób i może płynniej podjąć stosowne leczenie lub zaproponować badania profilaktyczne.

Wystarczy w takiej sytuacji udać się do byłej przychodni lekarskiej z prośbą o wyciąg historii medycznej. Niestety karta chorób nie może być wydana do rąk własnych, gdyż w świetle prawa jest własnością placówki medycznej. W praktyce możliwe jest uzyskanie odpisu, który zwykle wystarcza jako baza informacji medycznej dla nowego lekarza rodzinnego.

Udostępnienie dokumentacji medycznej jest bezpłatne i nikt nie powinien ubiegać się o opłaty w tej kwestii. Stworzenie odpisu jest natomiast odpłatne, ale w każdej polskiej przychodni lekarskiej kwoty te są ustalone na stałym poziomie.

 

Źrodło: Przychodnia Zbiersk

www.przychodniazbiersk.pl

Zbiersk-Cukrownia 246, 62-830 Zbiersk-Cukrownia


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćRSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: