Jak uzyskać rozliczenie podatku z zagranicy?

26-05-2017, 09:23

Rozliczenie podatku z zagranicy jest procesem dość złożonym i często wymaga indywidualnej interpretacji każdego przypadku. Przepisy dotyczące tej materii są różne w poszczególnych krajach.

Obowiązek rozliczenia się z przychodów uzyskanych zarówno w Polsce jak i zagranicą dotyczy osób przebywających w Polsce ponad 183 dni w roku oraz osób, które posiadają w Polsce centrum interesów osobistych i gospodarczych. Inne osoby rozliczają się tylko z dochodów uzyskanych na terytorium Polski. Centrum interesów gospodarczych jest czymś innym niż miejsce zameldowania. To pojęcie oznacza miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodu, majątek. Centrum interesów osobistych to wszelkiego rodzaju powiązania rodzinne. Rozliczony powinien być każdy przychód, niezależnie od tego, czy chodzi o umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Źródłem dochodu podlegającego opodatkowaniu może być także wynajem nieruchomości i sprzedaż praw autorskich. Z niektórymi krajami Polska ma zawartą umowę zapobiegającą podwójnemu opodatkowaniu. Jeśli takiej umowy nie ma, postępuje się zgodnie z zasadą proporcjonalnego odliczenia.

Polak uzyskujący dochody w Niemczech tam też musi się z nich rozliczyć. Jest zobowiązany do złożenia tam deklaracji podatkowej. Taką deklarację musi złożyć także w Polsce, ale tylko w przypadku, gdy uzyskuje dochody również na jej terytorium lub na terytorium innych krajów oraz wówczas, gdy ma status polskiego rezydenta podatkowego. Jest to zgodne z tak zwaną zasadą progresji podatkowej. Jeśli takich dochodów nie ma bądź osoba nie posiada takiego statusu, jest zwolniona z obowiązku rozliczenia podatkowego w Polsce.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą rozliczenie podatku z zagranicy Mag-Tax


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: