Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak uchronić się przed pharmingiem?

redakcja 15-12-2010, 22:15

Pharming jest zaawansowaną formą phishingu. Cyberprzestępca nie wysyła do użytkownika wiadomości e-mail, nakłaniających go do odwiedzenia spreparowanej witryny. Przekierowanie odbywa się automatycznie bez udziału i wiedzy użytkownika. Warto wiedzieć, jak się uchronić przed tego typu atakiem.

  1. Należy używać regularnie aktualizowanego oprogramowania antywirusowego oraz zapory ogniowej (firewalla). Wykluczy to możliwość zmiany ustawień naszego komputera przez konie trojańskie lub wirusy.

  2. Warto korzystać z usług zaufanego i uprawnionego dostawcy internetowego – stosowane przez niego zabezpieczenia są pierwszą linią obrony przed pharmingiem.

  3. Należy upewnić się, czy nasz router jest chroniony unikalnym hasłem. Większość routerów jest dostarczanych z domyślnym hasłem administratora, które agresorzy mogą łatwo odgadnąć.

  4. Trzeba sprawdzać adres każdej strony, która żąda podania informacji identyfikacyjnych. Należy upewnić się, że sesja jest nawiązywana pod znanym autentycznym adresem witryny i że nie są do niego dołączone żadne dodatkowe znaki.

  5. Zaleca się szczególną ostrożność, jeżeli z okna przeglądarki nagle znikną symbole bezpiecznego połączenia (np. mała kłódka pasku statusu, litera "s" w "https://" przed internetowym adresem banku) lub gdy strona wygląda inaczej niż zwykle. Wtedy najlepiej jest przerwać transakcję i zawiadomić bank o incydencie.

  6. Należy również pamiętać, że w przypadku banków bardzo podejrzany jest fakt żądania jednorazowych haseł już przy logowaniu.

  7. Dodatkowej pewności dostarczy kontrola certyfikatu bezpieczeństwa danej strony (wystarczy podwójne kliknięcie na symbol kłódki). Certyfikat musi być wystawiony na oryginalnego operatora danej witryny.

  8. Aby otworzyć poufną witrynę internetową, nie należy nigdy bezpośrednio klikać łączy w wiadomościach e-mail lub na stronach internetowych. Trzeba zawsze skopiować odnośnik i wkleić go w nowym oknie przeglądarki bądź korzystać z zakładek internetowych.

  9. Ważne jest też sprawdzanie comiesięcznych wyciągów bankowych i kredytowych pod kątem podejrzanych transakcji. W większości przypadków niezwłoczne zgłoszenie nieprawidłowości pozwala uniknąć strat.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Chiny: Ophone podbije rynek?

Źródło: DI24.pl



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag zabezpieczeniatag poradytag pharmingtag BFISStag ataki