Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

15-02-2016, 11:17

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, zwiedzania i pochłaniania wiedzy o świecie, uprawiania niecodziennych aktywności. Nie pozwól, by wakacje upłynęły Ci na stresie i denerwowaniu się - zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź biuro podróży!

podróże

Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych

W celu weryfikacji biura podróży najpierw sprawdźmy jego status w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W CEOTiPT wpisane jest niespełna 4 tys. biur podróży. Jeśli to wybrane przez nas także się tam znajduje, dowiemy się czy dany przedsiębiorca działa legalnie, czy posiada zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów (a także wysokość takowego oraz okres obowiązywania), czy nie zawiesił działalności, czy nie toczy się wobec niego sprawa o wykreślenie z rejestru oraz czy nie jest objęty zakazem prowadzenia działalności.

Niestety w CEOTiPT nie znajdziemy danych o wiarygodności ekonomicznej danego biura, o zdolności finansowej ani o braku zadłużenia. CEOTiPT nie zawiera także informacji o agentach turystycznych.

Biuro Informacji Gospodarczej

Dlatego kolejnym punktem na liście weryfikacji biura podróży może być Biuro Informacji Gospodarczej oraz rejestry dłużników (Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A, BIG InfoMonitor Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA). Jeśli wstępnie wybrane przez nas biuro podróży znajduje się na którejś z tych list, powinna nam się zapalić w głowach czerwona lampka – może to oznaczać, że ma ono problemy finansowe.

Wiadomą sprawą jest, że biuro podróży, które boryka się z takimi kłopotami, może nas srodze zawieść – to właśnie w takich przypadkach pojawiają się problemy ze sprowadzeniem turystów do kraju czy z ubezpieczeniem.

Skorzystanie ze wspomnianych rejestrów oraz Biura Informacji Gospodarczej wiąże się jednak z kosztami – w zależności od źródła, z którego chcemy uzyskać informacje, jest to wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Rating biur podróży Rzeczpospolitej

Bezpłatnym źródłem informacji jest na pewno rating biur podróży, regularnie publikowany przez Rzeczpospolitą. Ranking Rzeczpospolitej pokazuje nam zyski biura podróży, wielkość jego własnych funduszy, przychody i perspektywy. Najważniejszy jest jednak rating, który wprost ocenia wszystkie te aspekty w skali.

Pokrótce: zebrane przez redaktorów dane pokazują nam, które biura są warte zaufania, a co do których lepiej się zastanowić i… zdecydować się na ofertę konkurencji. Dynamiczny rozwój, wiele placówek i zadowolenie klientów to podstawa, jednak dla redaktorów Rzeczpospolitej najważniejsza jest kondycja finansowa firmy.

Internetowe opinie

Chociaż wydawałoby się, że informacji o danym biurze podróży powinniśmy szukać w oficjalnych rejestrach i dokumentach, dobrym tropem mogą okazać się fora internetowe. W wielu przypadkach biura podróży same takowe prowadzą, istnieją także założone w tym celu niezależne serwisy.

Nawet największe biuro podróży zostanie skrytykowane w sieci, jeśli klient będzie niezadowolony! Opinie innych turystów mogą nam pokazać, czego się możemy spodziewać: świetnych lub słabych animatorów (a może ich braku?), dobrego lub słabego standardu hoteli, odpowiedzialnych lub niemalże nieobecnych rezydentów. Pamiętaj: im więcej niepochlebnych opinii o danym biurze podróży, tym większe ryzyko, że tak będzie i w Twoim przypadku!

Certyfikaty rzetelności

Warto zwrócić także uwagę na branżowe wyróżnienia; najlepsze biura podróży i touroperatorzy są nagradzani za wysoki poziom swoich usług. Przeglądając oferty szukajmy więc wzrokiem certyfikatów rzetelności, godeł promocyjnych czy znaków jakości, które potwierdzają uczciwość danego biura.

Dobrze, jeśli biuro wyróżnione zostało przez Polską Izbę Turystyki. Jej członkami są tylko najważniejsi i najwięksi w branży turystycznej – jednak sam certyfikat nie daje nam jeszcze pewności, że dane biuro podróży jest najlepsze.

Coś jeszcze? Skrupulatni sprawdzą!

Jeśli jesteś zdecydowany na konkretną ofertę, jednak wciąż się wahasz – warto zajrzeć na strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jest tam prowadzony rejestr klauzul niedozwolonych, w którym możemy sprawdzić czy (oraz jak często!) umowy, sporządzane przez dane biuro podróży, zostały skrytykowane przez UOKiK – a taka krytyka może oznaczać, że biuro celowo wprowadza w błąd klientów.

Pamiętaj, żeby sprawdzić wszystkie dostępne informacje, zanim wyjedziesz na wycieczkę. Chyba nie chcesz, aby wakacje marzeń zmieniły się w najgorszy koszmar?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR