Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK lub innych bazach dłużników?

10-11-2017, 06:43

Osoba, decydująca się na zaciągnięcie kredytu powinna dobrze zastanowić się i przeanalizować, czy obecna sytuacja materialna na to pozwala. Trzeba również sprawdzić, czy własna historia kredytowa jest przejrzysta na tyle, żeby dany bank (czy tez inna instytucja finansowa) mógł kredytobiorcę zaufaniem i udzielił środków. Celem przekonania się o klarowności własnej historii kredytowej należy zapoznać się z listami dłużników: BIK, BIG oraz ERIF.

prawo

Trafiłeś do bazy dłużników – sprawdź, jak wygląda sprawa spłat twoich zadłużeń

Każda osoba, która zaciągnęła kiedyś jakieś zobowiązanie i spłacała je ratalnie, powinna sprawdzić swoją historię kredytową. Jest to ważne w przypadku, kiedy planuje się kolejny kredyt, czy też chce np. po prostu dokonać zakupu na raty lub wziąć telefon na abonament. Istnieją placówki, które tworzą historie kredytowe. O to kilka z nich:

BIK – jest to skrót od Biura Informacji Kredytowej, w którym gromadzi się informacje na temat zadłużenia osoby, która zaciągnęła kredyt, miała debet w banku lub też dysponowała kartą kredytową. Banki bardzo często rozważają udzielenie kredytu konkretnej osobie na podstawie jej historii kredytowej w BIK-u. Każde opóźnienie w spłacie rat może rzutować na decyzję banku w sprawie wydania decyzji. Osoba, która chce sprawdzić swoją historię w BIK-u, może wejść na jego oficjalną stronę, gdzie raz na pół roku bezpłatnie pobierze plik z raportem na temat własnego statusu, dotyczącego spłat zadłużeń. Wystarczy założyć konto, (do czego będzie potrzebny skan dowodu osobistego).

Istnieją również inne rejestry: BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej i ERIF (pełna nazwa to Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej SA ), które zajmują się zbieraniem informacji gospodarczych na temat nie tylko nierzetelnych dłużników, ale i tych, którzy mieli problem z regularnym spłacaniem zaległych rat. Czasami zdarzają się sytuacje, że dane nie będą widniały w jednej bazie, ale znajdą się na liście dłużników w innej. Osoba, która chce sprawdzić swoją wiarygodność, musi więc sprawdzić nie tylko BIK, ale także oficjalne strony pozostałych baz (zarejestrować się, w celu pobrania raportu z własną historią kredytową). Aby móc w przyszłości otrzymać kredyt, należy korygować i uaktualniać na bieżąco swoje dane we wszystkich bazach.

 

Co zrobić, jeśli bank odmawia udzielenia kredytu na podstawie Twojej historii kredytu?

Informacje, gromadzone W BIK, BIG i ERIF na temat Twojej historii kredytowej wcale nie muszą być problemem w sytuacji, kiedy sytuacja finansowa zmusza Cię do wzięcia kolejnej pożyczki. Można bowiem skorzystać z pomocy instytucji parabankowych i wziąć tak zwane chwilówki bez BIK i innych baz. W Internecie istnieje dobra przeglądarka https://www.procredit.pl, umożliwiająca każdemu, kto jest zainteresowany kolejną pożyczką – odnalezienie banku, który bez względu na historię kredytu, udzieli pożyczki. Tego typu rozwiązania są bardzo wygodne, jednak przed zaciągnięciem zobowiązania należy dobrze przeanalizować swoje potrzeby i sytuację finansową.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. Test Army
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne:

Reklama:

pożyczki

Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.