Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

28-08-2017, 09:58

Starasz się o kredyt w banku? Powinieneś wiedzieć, że pozytywna decyzja kredytowa w dużej mierze jest zależna od tego, czy posiadasz odpowiednią historię w Biurze Informacji Kredytowej.

BIK

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej S.A. zostało założone przez Związek Banków Polskich i działa na podstawie ustawy Prawo Bankowe.

Biuro Informacji Kredytowej to baza wiedzy o zobowiązaniach kredytowych klientów banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów. Znajdują się w niej zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje, dotyczące regulowania zobowiązań. Chodzi tu nie tylko o status kredytów i pożyczek, ale także posiadane przez klientów karty kredytowe, limity na kontach bankowych czy poręczenia kredytów. Informacje odnoszą się do zobowiązań już zamkniętych i tych w trakcie spłaty.

Czy posiadanie historii w BIK jest konieczne do przyznania kredytu?

Bez weryfikacji Twojej historii w BIK bank najczęściej nie będzie mógł przyznać Ci kredytu. Oczywiście możesz nie posiadać historii kredytowej, tym samym nie figurować w bazie biura. Wbrew pozorom, to jednak nie działa na Twoją korzyść. Kredytodawca nie ma wówczas możliwości sprawdzenia, czy jesteś rzetelnym klientem. Przygotowując się do wzięcia kredytu, postaraj się więc zbudować pozytywną historię kredytową. Wystarczy, że zrobisz zakupy na raty, które będziesz terminowo spłacał lub przez kilka miesięcy będziesz posługiwał się kartą kredytową.

Sprawdź czy figurujesz w bazie BIK

Zanim złożysz wniosek o kredyt, możesz sprawdzić czy figurujesz w bazie BIK i czy Twoja historia kredytowa wygląda korzystnie. Żeby to zrobić, możesz założyć darmowe konto próbne na www.bik.pl (tzw. Profil Kredytowy Plus Próbny). Będzie ono aktywne przez okres 30 dni i pozwoli Ci zweryfikować posiadane przez Ciebie zobowiązania w trakcie spłaty oraz to, jakie zobowiązania już zamknięte są widoczne na Twoim koncie. Dokupując płatną wersję konta, będziesz mógł również sprawdzić jaką ocenę punktową wystawił Ci BIK.

Do założenia konta będziesz potrzebował skanu/zdjęcia dowodu osobistego, danych z tego dokumentu, numeru swojego konta bankowego oraz aktywnego numeru telefonu komórkowego (niezbędny przy weryfikacji danych). Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ aktywacja konta i ściągnięcie raportu na temat historii kredytowej trwa od kilku do kilkunastu godzin.

Kredyty pozabankowe zamiast bankowych?

Kiedy już sprawdzisz, czy jesteś w BIK, możesz udać się do banku i złożyć wniosek o kredyt. Pamiętaj, że jeśli nie udzieli Ci go bank, możesz zwrócić się do firmy pożyczkowej. Alternatywą dla kredytów bankowych nie są kredyty pozabankowe a pozabankowe pożyczki ratalne. Udzielają ich firmy pożyczkowe, które  często nie weryfikują swoich klientów w bazie BIK, więc masz większą szansę na pozytywną decyzję w sprawie pożyczki. Więcej informacji - https://proficredit.pl/kredyty-pozabankowe/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: