Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Trądzik młodzieńczy to przypadłość dotykająca osoby w wieku dojrzewania na tyle często, że śmiało można powiedzieć, iż jest to problem społeczny. Płeć nie ma znaczenia – chłopcy i dziewczęta cierpią z powodu zanieczyszczonej, skłonnej do nadkażeń skóry tak samo. Jeśli jednak zareaguje się w porę i użyje stosownych medykamentów, leczenie trądziku jest skuteczne i w miarę szybkie.

Dlaczego akurat ja?

Czasem niełatwo dociec przyczyn powstawania trądziku. W grę wchodzą uwarunkowania genetyczne, nietolerancje pokarmowe, nadwrażliwość na stres, zaburzenia hormonalne ale także procesy związane z pracą gruczołów łojowych w okresie dojrzewania. Jeśli trądzik związany jest wyłącznie z ostatnią wymienioną przyczyną, można przypuszczać, że faktycznie „się z niego wyrośnie”. Zaburzenia funkcji skóry, podobnie jak np. ciemieniucha u niemowląt, unormują się same. Czasem wymienione przyczyny występują łącznie i naprawdę trudno doprowadzić do stanu, w którym się je wszystkie wyeliminuje. Bywa i tak, że rodzice czy dziadkowie nie mieli problemów ze skórą, a najmłodsze pokolenie boryka się z nimi przez cały okres dojrzewania, albo dłużej – coraz częściej czytamy o trądziku dorosłych, którego objawy niczym nie różnią się od objawów trądziku młodzieńczego. Jeśli ma się skłonność do powstawania zmian trądzikowych, trzeba bardzo uważać, aby nie doprowadzić do wtórnych zmian na skórze. Nie wolno pryszczy wyciskać ani traktować silnymi kosmetykami wysuszającymi. Trądzik u nastolatków przebiega zwykle bardzo agresywnie i zmiany na skórze twarzy, szyi, dekoltu a nawet pleców potrafią skutecznie obrzydzić życie; młody człowiek wycofuje się nawet z życia towarzyskiego w obawie przed odrzuceniem. Rozwiązaniem nie jest kolejna wizyta w drogerii i zakup kosmetyków maskujących, których używanie może dodatkowo pogorszyć stan skóry (zatykają pory, alergizują, nadmiernie wysuszają), ale wizyta w aptece i kupienie żelu antybakteryjnego na trądzik. Leczenie trądziku, a nie jego maskowanie – oto właściwa reakcja w sytuacji, gdy problemy skórne wymykają się spod kontroli.

Leczenie trądziku

Trądzik powstaje, kiedy w skórze namnażają się chorobotwórcze bakterie. Znajdują one doskonałe podłoże do rozwoju i wzrostu w zaczopowanych przez nadmiar łoju porach skóry. Żel na trądzik Aquaclin zwalcza bakterie i zapobiega ich powtórnemu namnażaniu się. Proces leczenia skóry przebiega z równoczesnym złuszczaniem się naskórka i odblokowywania porów. Oczywiście nie należy oczekiwać natychmiastowych efektów – leczenie trądziku trwa około sześć tygodni. W całym procesie leczenia ważna jest systematyczność oraz wytrwane do końca kuracji: pierwsze zauważone zmiany na lepsze w żadnym wypadku nie mogą skłonić nas do zaniechania terapii. Zadziała ta sama zasada, co przy stosowaniu doustnych antybiotyków – jeśli odstawia się je samowolnie, bo już czujemy się dobrze, choroba wraca i uderza ze zdwojona siłą. Substancja aktywna zawarta w żelu  Aquaclin – nadtlenek benzoliu – zadziała zgodnie z przewidywaniami tylko wtedy, kiedy będziemy smarować zmiany skórne przez sześć tygodni. Wtedy nie tylko znikną zaskórniki, grudki i krosty, ale i znacznie zmniejszy się prawdopodobieństwo nawrotu trądziku młodzieńczego.

Nigdy więcej trądziku!

Kiedy już doprowadzi się skórę do zadowalającego stanu, koniecznie trzeba dokonać niezbędnych korekt w trybie życia i jadłospisie. Należy też bezwzględnie przestrzegać zasad higieny – każda ręczna interwencja w obrębie skórnych zmian (wyciskanie, rozdrapywanie) może prowadzić do wtórnych zakażeń, które skutkować mogą stanem zapalnym, a w dalszej konsekwencji powstawaniem blizn oraz przebarwień.  Leczenie trądziku może wydawać się drogą przez mękę, jednak żel Aquaclin nie powoduje przykrych skutków ubocznych, jak np. nadmierne wysuszenie skóry. Sama terapia przebiega więc bez konieczności dodatkowego zaopatrywania skóry w preparaty nawilżające czy natłuszczające. W leczeniu trądziku młodzieńczego mniej znaczy lepiej – skóra potrzebuje jednego kompleksowo działającego leku. Skóra po terapii jest zdrowa, ale i wrażliwa. Nie należy jej od razu obciążać kosmetykami: fluidy i pudry mogą znów sprawić, że pory skóry zaczną się zatykać i całe leczenie trzeba będzie powtarzać. Jeśli zależy nam na dobraniu stosownych kosmetyków, należy wybierać wyłącznie wśród preparatów przeznaczonych do skóry trądzikowej i skłonnej do podrażnień.

Dzięki dobremu żelowi leczenie trądziku pospolitego jest łatwe. W sytuacji, gdy zmiany są głębokie trzeba zwrócić się o pomoc do dermatologa, gdyż może się okazać, że zachodzi konieczność podania leków doustnie. Więcej informacji oraz wsparcie terapii w walce z trądzikiem dostaniesz na Aquaclin.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik