Jak rozpoznać objawy endometriozy?

26-10-2018, 07:56

Endometrioza to nieprawidłowy wzrost komórek podobny do tych, które tworzą się wewnątrz macicy, ale tworzą się w miejscu poza macicą. Endometrioza najczęściej występuje na innych narządach miednicy. Dokładna przyczyna endometriozy nie została zidentyfikowana. Wiadomo jednak, że endometrioza występuje częściej u kobiet, które doświadczają niepłodności niż u płodnych kobiet, ale stan ten niekoniecznie wskazuje niepłodność. Teraz skoro już wiesz co to jest endometrioza możemy bliżej spojrzeć na jej objawy.

Endometrioza - objawy

Większość kobiet z endometriozą nie ma żadnych objawów. Jednakże, gdy kobiety doświadczają objawów przedmiotowych i podmiotowych endometriozy, mogą one obejmować następujące:

  • ból w miednicy, który może się pogorszyć podczas menstruacji,
  • bolesny stosunek,
  • bolesne ruchy jelit lub oddawanie moczu,
  • bezpłodność.

Ból w miednicy w trakcie menstruacji lub owulacji może być objawem endometriozy, ale może również wystąpić u zdrowych kobiet. Endometriozę można podejrzewać na podstawie objawów podmiotowych kobiety, a czasami podczas badania fizykalnego, ale ostateczna diagnoza jest zwykle potwierdzana przez bardziej zaawansowane metody, najczęściej przez laparoskopię.

Etapy endometriozy a objawy

Endometrioza jest klasyfikowana w jednym z czterech etapów (I-minimalny, II-łagodny, III-umiarkowany i IV-ciężki) w oparciu o:

  • dokładną lokalizację,
  • rozległość i głębokość endometriozy,
  • obecność i rozmiar zmian endometrialnych w jajnikach.

Większość przypadków endometriozy jest sklasyfikowana jako minimalna lub łagodna, co oznacza, że istnieją powierzchowne i łagodne zmiany. Umiarkowana i ciężka endometrioza zazwyczaj powoduje torbiele. Najcięższe stadium endometriozy nie jest związane ze stopniem nasilenia objawów u kobiety, ale niepłodność jest częsta właśnie w endometriozie IV stopnia.

Nasilenie bólu może się zmieniać z miesiąca na miesiąc i może się znacznie różnić u osób dotkniętych chorobą. Niektóre kobiety odczuwają stopniowe pogarszanie się objawów, podczas gdy inne mogą ustąpić bez leczenia. Najważniejsze jest słuchać swojego ciała i w razie niepokojących objawów czy jakichkolwiek podejrzeń zgłosić się do specjalisty, którzy potwierdzi bądź wykluczy taką diagnozę.

Endometrioza leczenie

Leczenie endometriozy obejmuje leki i zabiegi chirurgiczne zarówno w celu łagodzenia bólu, jak i leczenia niepłodności, bowiem temat endometrioza a ciąża jest rozległy i jeśli ciąża jest pożądana przez daną kobietę musi to zostać uwzględnione. Wszystkim tym musi się zająć fachowiec, najlepiej specjalizujący się w tej chorobie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag leczenietag komunikat firmytag Endometriozatag Dynamite
To warto przeczytać

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
« Marzec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: