Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Endometrioza to nieprawidłowy wzrost komórek podobny do tych, które tworzą się wewnątrz macicy, ale tworzą się w miejscu poza macicą. Endometrioza najczęściej występuje na innych narządach miednicy. Dokładna przyczyna endometriozy nie została zidentyfikowana. Wiadomo jednak, że endometrioza występuje częściej u kobiet, które doświadczają niepłodności niż u płodnych kobiet, ale stan ten niekoniecznie wskazuje niepłodność. Teraz skoro już wiesz co to jest endometrioza możemy bliżej spojrzeć na jej objawy.

Endometrioza - objawy

Większość kobiet z endometriozą nie ma żadnych objawów. Jednakże, gdy kobiety doświadczają objawów przedmiotowych i podmiotowych endometriozy, mogą one obejmować następujące:

  • ból w miednicy, który może się pogorszyć podczas menstruacji,
  • bolesny stosunek,
  • bolesne ruchy jelit lub oddawanie moczu,
  • bezpłodność.

Ból w miednicy w trakcie menstruacji lub owulacji może być objawem endometriozy, ale może również wystąpić u zdrowych kobiet. Endometriozę można podejrzewać na podstawie objawów podmiotowych kobiety, a czasami podczas badania fizykalnego, ale ostateczna diagnoza jest zwykle potwierdzana przez bardziej zaawansowane metody, najczęściej przez laparoskopię.

Etapy endometriozy a objawy

Endometrioza jest klasyfikowana w jednym z czterech etapów (I-minimalny, II-łagodny, III-umiarkowany i IV-ciężki) w oparciu o:

  • dokładną lokalizację,
  • rozległość i głębokość endometriozy,
  • obecność i rozmiar zmian endometrialnych w jajnikach.

Większość przypadków endometriozy jest sklasyfikowana jako minimalna lub łagodna, co oznacza, że istnieją powierzchowne i łagodne zmiany. Umiarkowana i ciężka endometrioza zazwyczaj powoduje torbiele. Najcięższe stadium endometriozy nie jest związane ze stopniem nasilenia objawów u kobiety, ale niepłodność jest częsta właśnie w endometriozie IV stopnia.

Nasilenie bólu może się zmieniać z miesiąca na miesiąc i może się znacznie różnić u osób dotkniętych chorobą. Niektóre kobiety odczuwają stopniowe pogarszanie się objawów, podczas gdy inne mogą ustąpić bez leczenia. Najważniejsze jest słuchać swojego ciała i w razie niepokojących objawów czy jakichkolwiek podejrzeń zgłosić się do specjalisty, którzy potwierdzi bądź wykluczy taką diagnozę.

Endometrioza leczenie

Leczenie endometriozy obejmuje leki i zabiegi chirurgiczne zarówno w celu łagodzenia bólu, jak i leczenia niepłodności, bowiem temat endometrioza a ciąża jest rozległy i jeśli ciąża jest pożądana przez daną kobietę musi to zostać uwzględnione. Wszystkim tym musi się zająć fachowiec, najlepiej specjalizujący się w tej chorobie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag leczenietag komunikat firmytag Endometriozatag Dynamite