Jak rozliczyć podatek od wygranej w zakładach wzajemnych

22-02-2019, 08:09

Ostatnia nowelizacja ustawy hazardowej, która weszła w życie 01.04.2017 roku wprowadziła kolejne zmiany w temacie podatków od zakładów bukmacherskich (zakładów wzajemnych). Na dzień dzisiejszy obowiązują 2 niezależne podatki dotyczące zakładów bukmacherskich, o czym w dalszej części artykułu.

mat partnera

Podatek od zakładów wzajemnych

Niezależnie od przyjętej formy zakładu – czy będzie to odbywało się online, czy w punkcie stacjonarnym – jeśli obstawiony jest on u legalnego bukmachera, działającego na podstawie zgody Ministerstwa Finansów, część kwoty z kuponu zostanie odprowadzona do skarbu państwa jako podatek. Podstawę prawną stanowi ustawa o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. Artykuły 73 i 74 wyżej wymienionego aktu prawnego nanoszą obowiązek zapłacenia podatku w wysokości 12% od sumy wpłaconych stawek
Podatek od zakładów mają obowiązek zapłacić bukmacherzy, w praktyce jednak jest on przerzucany na graczy i pobierany od każdego kuponu przez nich obstawionego. Jest to rodzaj klasycznego podatku obrotowego i nie da się go uniknąć. Wartość procentowa tej daniny jest zawsze taka sama – 12% - niemniej kwoty w oczywisty sposób będą się od siebie różnić i w pełni zależeć od wysokości zakładu.

Jak w takim przypadku obliczyć przewidywaną wygraną? Jest to wynikowa następującego działania:

Kurs pierwszego zdarzenia x kurs drugiego zdarzenia x kurs trzeciego zdarzenia x stawka x 88%

Wszyscy legalni bukmacherzy odprowadzają podatek obrotowy najczęściej pomniejszając wnoszone stawki o 12%, zgodnie z powyżej przytoczonymi wyliczeniami. Jest to podatek niezależny od efektu zakładu - wygranej lub przegranej - i dotyczy wysokości wpłaconych stawek.

Kto jest płatnikiem?

Obowiązkiem dopełnienia formalności i faktycznego odprowadzenia podatku do budżetu państwa obarczeni są bukmacherzy, którzy we własnym zakresie muszą obliczyć wysokość podatku i odpowiednią kwotę przekazać na rachunek właściwego urzędu. Gracze nie składają żadnych zgłoszeń czy deklaracji do urzędu skarbowego, nie uiszczają samodzielnie żadnych opłat.

Choć podatki są nieuniknione, to w ofertach bukmacherów można spotkać takie hasła jak „zakłady bez vat”. Nie świadczy to, że zakład jest nielegalny – w przypadku takich promocyjnych ofert bukmacher nie obniża stawek gracza o wyżej wspomniane 12%, a ponosi go we własnym zakresie. W takiej sytuacji cała wysokość stawek będzie podstawą do obliczenia potencjalnej wygranej, a podatek będzie pomniejszał zysk firmy bukmacherskiej. Niemniej nadal jest to dla bukmachera sytuacja korzystna – jego oferta staje się bardziej konkurencyjna na rynku i przyciąga więcej graczy. Rozwiązanie takie jest w pełni legalne i działa na takiej samej zasadzie jak popularne dziś „zakupy bez VAT”, które w rzeczywistości oznaczają obniżenie ceny towaru, jaką płaci klient o stawkę podatku, przez sprzedawcę.

Wysokie wygrane podlegają dodatkowemu opodatkowaniu

Drugi podatek, który należy mieć na uwadze przy obstawianiu zakładów dotyczy wygranych wysokich. Jego podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT stanowi, że opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody z pewnymi wyjątkami. Wyjątkiem takim są między innymi zakłady wzajemne, o ile kwota wygranej z jednego kuponu nie przekracza 2280 złotych. Rozumie się przez to, że każda wygrana przekraczająca ten próg zostanie obłożona podatkiem, którego wysokość określa art. 30 ust.1 pkt 2 tej samej ustawy. Wartość takiego podatku jest równa 10% wygranej i jest pobierana w postaci zryczałtowanej, bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu.

Gwoli ścisłości: jeśli gracz uzyska wygraną niższą niż wyżej wymieniona suma lub przewyższającą ją, ale z więcej niż jednego kuponu nie zostanie obciążony podatkiem od wysokich wygranych. Podatek ten dotyczy wyłącznie wygranej z jednego kuponu o wartości powyżej 2280 złotych.

Kto fizycznie odprowadza rzeczony podatek?

Podobnie jak w przypadku podatku od zakładów wzajemnych omówionego na początku pomniejszeniem i odprowadzeniem do skarbu państwa odpowiedniej kwoty zajmuje się bukmacher, a gracz po prostu otrzymuje niższą o tę wartość wygraną. Oznacza to, że płatnikiem jest organizator zakładów i to on zobowiązany jest złożyć deklarację o podatku zryczałtowanym.

Stawki podatkowe od gier hazardowych

Pozostałe stawki podatku od gier hazardowych wynoszą kolejno:

- loterii fantowej i gry bingo fantowe - 10%,
- loterii pieniężnej - 15%,
- gry liczbowej - 20%,
- gry bingo pieniężne, gry telebingo, loterii audioteksowej i pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera - 25%,
gry na automacie, gry cylindrycznej, gry w kości, gry w karty, z wyłączeniem pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera -
50%,
- zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt na podstawie zezwoleń udzielanych wyłącznie na ich urządzanie
- 2,5%,
- zakładów wzajemnych innych niż dotyczące sportowego współzawodnictwa zwierząt na podstawie zezwoleń udzielanych
wyłącznie na ich urządzanie - 12%.

Wyjątki od reguły

Są sytuacje, w których – będąc graczem - wygraną jednak trzeba wykazać w deklaracjach złożonych w odpowiednim urzędzie skarbowym. Pierwszą z nich jest uzyskanie wygranej przez przedsiębiorcę, wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej – przedsiębiorca taki zobowiązany jest uwzględnić kwotę wygranej jako przychód.

Kolejny wyjątek ma miejsce, gdy działalność gospodarcza organizatora jest zarejestrowana poza Unią Europejską lub w innym kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wygraną taką należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym jako „przychód z innych źródeł”, a tym samym opodatkować na zasadach ogólnych wedle skali na formularzu PIT-36 składanym w roku kolejnym po roku uzyskania tego przychodu.

Źródła: 

1) https://bukmacherzy24.net/wynosi-podatek-zakladow-bukmacherskich-polsce/

2) https://legalni-bukmacherzy.com/podatek-od-zakladow-bukmacherskich/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: