Jak przyspieszyć internet? Czyli światłowód prosto do domu

31-08-2016, 10:38

Mówisz internet, myślisz światłowód. Nie jest to błędny skrót myślowy, bo bez światłowodu nie byłoby internetu - tak szybkiego, jak nigdy wcześniej. Obecnie ten rodzaj medium transmisyjnego nie ma sobie równych, bo prędkość transmisji i odległości jest oszałamiająca, pozostawiając inne rozwiązania daleko w tyle.

Za wszystko odpowiedzialna jest technologia FTTH (czyli Fiber To The Home), infrastruktura, za pomocą której światłowód bezproblemowo łączy centralę z mieszkaniem klienta. Pomiędzy tymi dwoma punktami nie istnieją żadne bariery i przeszkody, które spowalniają transfer. Co więcej, transfer w przypadku światłowodu nie ma limitu, jest nieograniczony. Na szczęście w Polsce też możemy korzystać z tej nowoczesnej technologii, w tym względzie godna polecenia jest oferta światłowodowego internetu firmy Orange.

Internet światłowodowy w Polsce

Firma Orange jest liderem we wdrażaniu tej technologii w naszym kraju. Posiada znaczną infrastrukturę, bo od 2005 roku zostało położonych już ponad 18 tysięcy kilometrów nowych kabli. Łącznie jest to już prawie 90 tys. kilometrów światłowodu w sieci szkieletowej. Składa się to na bardzo dobrze rozbudowaną sieć. Obecna jest w dużych, ale i mniejszych miastach w całej Polsce.

Czym jest światłowód?

Światłowód to przezroczyste włókno zawierające domieszkę tworzyw sztucznych. Jest tak skonstruowany, by możliwe w nim było przesyłanie danych za pomocą - jak sama nazwa wskazuje - światła. To bez wątpienia jedna z bardziej nowatorskich i oczekiwanych technologii teleinformacyjnych. Poza tym, że światłowód ma nieograniczoną prędkość przesyłu, to cechuje go niezawodność i odporność na zakłócenia. Doskonale to widać, gdy porównamy go do tradycyjnego internetu radiowego, z ograniczoną prędkością i złym działaniem w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, na przykład w czasie burzy. Każdy użytkownik, który korzysta z internetu światłowodowego, ma zagwarantowany szybki i pewny dostęp do sieci.

system sieć światłowód

FTTH - jak to działa?

Sieć FTTH jest podzielona na kilka odcinków. Pierwszym z nich jest sieć dosyłowa, która jest odpowiedzialna za transmisję danych. Doprowadzana jest od punktu dostępowego w pobliżu centrali do urządzenia, jakie określamy Splitterem znajdującym się w budynku wielorodzinnym. Splitter rozdziela sygnał pomiędzy różnych klientów mających dostęp do sieci.

Kolejny element - sieć pionowa znajduje się już wewnątrz budynku. Kable światłowodowe znajdują się w specjalnie przygotowanych, pionowych kanałach. Przebiegają od Splittera do skrzynek kablowych zlokalizowanych na poszczególnych piętrach.

Ostatnia, czyli sieć pozioma znajduje się na danym piętrze budynku, skąd poprowadzona jest do mieszkania klienta. Z naszej strony wystarczy już dobrać router o odpowiedniej przepustowości, by cieszyć się szybkim i niezawodnym internetem.

Nikt nie ma wątpliwości, że dobrze działający internet jest w dzisiejszych czasach nie do przecenienia. Nie zawsze jednak działa tak, jak powinien. Na szczęście zastosowanie światłowodów odmieniło ten stan nie do poznania, dzięki czemu każdy ma szansę na bezproblemowego korzystanie z tego medium.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: